10 روش آموزش جای دستشویی سگ + نکات فوقالعاده کاربردی!!

آموزش دستشویی سگ با برنامه ریزی

آموزش جای دستشویی سگ در زمان و مکان مناسب یکی از اولین قدم هایی است که می توانید برای داشتن یک زندگی طولانی و شاد با هم بردارید. خرابکاری در خانه یکی از اصلی ترین دلایلی است که سگ ها خانه های خود را از دست می دهند یا در موسسات مراقبت از حیوانات قرار می گیرند. تعداد کمی از مردم حاضرند سگی را تحمل کنند که روی فرش و زمین دستشویی می‌کنند همچنین اگر مجبور باشند بعد از یک روز کاری سخت وقت خود را برای تمیز کردن ادرار یا مدفوع سگ خود بگذارند.

به همین دلیل بسیار مهم است که از قبل، درباره نحوه آموزش سگ تحقیق کنید و ببینید آیا می‌توانید این شرایط را بپذیرید یا خیر؟ بعد از اینکه تصمیمتان را گرفتید اقدام به خرید و نگهداری سگ کنید.

جـــای شما در این لیست خالــیست؟!

جــهت رزرو تــبلیغات مــی‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

آموزش دستشویی سگ یا توله سگ شما نیاز به صبر، تعهد و حوصله زیادی دارد و خطاهای سگ بخشی از این فرایند هستند. اما اگر از این دستورالعمل های اولیه آموزش در خانه پیروی کنید، می توانید جدیدترین عضو خانواده خود را در مسیر درست قرار داده و به آن یاد بدهید که جای دستشویی کجاست. با ما همراه باشید تا تمامی نکات ضروری و مهم آموزشی دسشویی سگ را بیاموزید.

آموزش کامل جای دستشویی به سگ

قبل از اینکه آموزش را به طور کامل شروع کنیم باید در نظر داشته باشید که آموزش سگ نیازمند صبر و شکیبایی زیادی است. بنابراین در طول دوره آموزش مخصوص آموزش جای دستشویی باید بدون عصبانیت و با آرامش کامل تمامی کار هایی که در ادامه به شما عزیزان گرفته میشود، عمل کنید. با پت خونه همراه باشید.

1- یک برنامه روتین برای آموزش جای دستشویی سگ ایجاد کنید

توله سگ ها در یک برنامه منظم بهترین عملکرد را دارند. برنامه به آن‌ها آموزش می‌دهد که زمان هایی برای غذا خوردن، زمان هایی برای بازی و زمان هایی برای دستشویی کردن وجود دارد. به طور معمول، یک توله سگ می تواند به ازای هر ماه سن یک ساعت مثانه خود را کنترل کند برای مثال اگر سگ شما 2 ماهه است، می توانند آن را حدود دو ساعت نگه دارند. بین زمان های دستشویی بیشتر از این فاصله نگیرید در غیر این صورت احتمال دارد خطا بزند و در هر جایی دستشویی کند. پس برای آموزش دستشویی سگ حتما این نکته را در نظر داشته باشید.

2- توله سگ خود را برای دستشویی مرتباً بیرون ببرید !!

حداقل هر دو ساعت یکبار و همچنین بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب و بعد از خوردن یا نوشیدن، باید برای آموزش جای دستشویی سگ خود را بیرون ببرید. اجازه دهید که سگ کاملا متوجه شود که همیشه برای دستشویی کردن باید به بیرون برود. این کار باعث می‌شود زمانی که نیاز به ادرار یا مدفوع کردن داشته باشد شما را وادار کند تا او را به بیرون از منزل ببرید.

آموزش دستشویی سگ با پیاده روی

3- یک ناحیه برای آموزش جای دستشویی سگ در بیرون انتخاب کنید

برای آموزش یک ناحیه برای دستشویی در بیرون از منزل انتخاب کرده و همیشه توله سگ خود را به آن نقطه ببرید. در حالی که توله سگ شما در حال ادرار کردن است، از یک کلمه یا عبارت خاص (‌مثلا شوشو ) استفاده کنید که بتوانید قبل از رفتن به دستشویی از آن استفاده کنید تا به او یادآوری کنید که چه کاری باید انجام دهد. فقط بعد از یاد گرفتن جای دستشویی بدون خطا سگ خود را به مدت طولانی بیرون ببرید.

4- دادن تشویقی بعد از دستشویی کردن در جای مشخص شده

یکی از بهترین روش های آموزش جای دستشویی سگ این است که هر بار توله سگ شما در فضایی که مشخص کردید دستشویی کرد، به او تشویقی داده و محبت کنید. اما به یاد داشته باشید که این کار را بلافاصله پس از اتمام کارش انجام دهید، نه بعد از ترک آنجا. این مرحله حیاتی است، زیرا پاداش دادن به سگ شما برای یادگرفتن جای دستشویی در مکانی که شما مشخص کردید، تنها راه برای آموزش آنچه از او انتظار می رود است.

قبل از دادن پاداش و تشویقی، مطمئن شوید که کارش کاملا تمام شده باشد. حواس توله ها به راحتی پرت می شود و اگر خیلی زود تشویقی بدهید، ممکن است فراموش کنند و تا زمانی که به خانه برگردند دوباره خطا بزند.

یاد دادن دستشویی سگ با دادن غذای تشویقی

5- برنامه غذایی منظم جهت کنترل دستشویی سگ

یک برنامه غذایی منظم برای سگ خود تنظیم کنید. چیزی که دارای برنامه ریزی باشد، خیلی راحت میتوان کنترل کرد و این موضوع شامل سگ ها و حیوانات خانگی هم می‌شود. بسته به سن سگ ها ممکن است نیاز به غذا دو یا سه بار در روز باشد، بنابراین غذا دادن به آن ها در ساعات مشخصی در شبانه روز احتمال حذف خطا های ادراری را افزایش می‌دهد و آموزش در خانه را برای هر دوی شما آسان تر می‌کند.

6- برداشتن ظرف آب قبل از خواب

برای این که بتوانید پروسه آموزش جای دستشویی را کوتاه تر کنید و حتی خطا ها را به حداقل برسانید باید ظرف آب سگ خود را حدود دو ساعت و نیم قبل از خواب بردارید تا احتمال اینکه در طول شب نیاز به دستشویی داشته باشند را کاهش دهید. اکثر توله ها می توانند تقریباً هفت ساعت بدون نیاز به ادرار کردن بخوابند.

اگر سگ شما در شب، شما را از خواب بیدار می‌کند، به این موضوع اهمیت ندهید. در غیر این صورت، آنها فکر می کنند که وقت بازی است و نمی خواهند دوباره بخوابند. تا جایی که ممکن است چراغ های کمتری را روشن کنید، با آن صحبت یا بازی نکنید، برای آموزش جای دستشویی سگ را به مکان مورد نظر برده سپس به رختخواب برگردانید.

7- بر سگ خود نظارت کنید تا آموزش جای دستشویی بدون خطا باشد

یکی از نکات بسیار مهم در آموزش جای دستشویی سگ این است که به آن فرصت ندهید که در خانه یا جایی که نباید، دستشویی کند. هر زمان که در داخل خانه هستند مراقب آن‌ها باشید. زمانی که در حال بازی و یا تمرین با سگ خود نیستید آن را با یک افسار 2 متری به خود یا مبلمان نزدیک خود ببندید و مراقب علائمی باشید که نشان میدهد توله سگ شما نیاز دارد تا به دستشویی برود. برخی از علائم واضح هستند، مانند پارس کردن یا خراشیدن در، بیقراری، بوکشیدن یا دور زدن. وقتی این علائم را دیدید، فورا آن را به محل دستشویی خود ببرید و بعد از اتمام کار به سگ تشویقی دهید.

8– در خانه سگ را بسته نگه دارید

در طول فرآیند آموزش جای دستشویی سگ در خانه، باید با آن همانند جاهای دیگر رفتار شود. فقط زمانی که سگتان به طور قابل اعتمادی در خانه آموزش دید، مقداری آزادی در خانه بدهید. وقتی نمی توانید دائما سگ را نظاره کنید او را در محدوده ای کوچک محدود کنید که نتواند آنجا را کثیف کند. فضا باید به اندازه ای بزرگ باشد که به راحتی بایستد، دراز بکشد و بچرخد.

می توانید از بخشی از حمام یا دستشویی که با حصار های کودک مسدود شده است استفاده کنید. یا ممکن است بخواهید توله سگ خود را در باکس آموزش دهید. (حتما به خاطر داشته باشید که چگونه از باکس سگ به شیوه درست، به عنوان روشی برای حبس کردن استفاده کنید.) اگر توله سگ شما چندین ساعت را در سلول یا باکس سپری کرده است، باید به محض بازگشت او را مستقیماً به محل دستشویی خود ببرید. ( البته این روش اصلا توصیه نمیشه و تا حد امکان از شما صاحبان پت خواهشمندیم از این روش دوری کنید )

9– بخاطر دستشویی کردن سگ در جای اشتباه آن را تنبیه نکنید!!!

تنبیه کردن سگ برای دستشویی کردن ممنوع است

باید انتظار داشته باشید که سگ شما چند خطا در خانه داشته باشد. این یک بخش عادی از آموزش جای دستشویی سگ در خانه است. در اینجا به شما یاد میدهیم وقتی این اتفاق می افتد چه باید کرد:

اگر سگ شما در منزل و یا جایی که نباید دستشویی کرد باید حتما بدون دریغ، آن را به محل دستشویی خود ببرید. به توله سگ خود محبت کنید و اگر در آنجا هم دستشویی کرد به او تشوقی بدهید. توله سگ خود را به خاطر خطا زدن در خانه تنبیه نکنید. اگر محل کثیفی پیدا کردید، فقط آن را تمیز کنید. بردن آن‌ها به محل و سرزنش یا هر مجازات دیگری فقط باعث می شود که آن‌ها از شما بترسند یا از خطا زدن در حضور شما بترسند.

تنبیه بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر دارد. محل کثیف را کاملا تمیز کنید. سگ ها انگیزه زیادی برای ادامه ادرار و آلودگی در مناطقی که دارای بوی ادرار یا مدفوع هست دارند. بسیار مهم است که از این روش های نظارت و حبس برای به حداقل رساندن تعداد خطا ها در خانه استفاده کنید. اگر به توله سگ خود اجازه دهید مرتباً در خانه دستشویی کند، در مورد جایی که قرار است برود گیج می شود و این باعث طولانی شدن روند آموزش جای دستشویی سگ در خانه می شود.

10- برای آموزش سگ، تمامی فعالیت های آن را برنامه ریزی کنید

برای آموزش جای دستشویی سگ، آنها ها باید بدانند که هر کاری باید در جای مخصوص خود انجام شود برای مثال برای بازی کردن قسمت حال خانه خود را در نظر بگیرید و یا جای دستشویی را در گوشه ای از منزل در کنار پنجره قرار دهید یا به او آموزش دهید که فقط روی پد یا روزنامه(منطقه را با چند لایه روزنامه بپوشانید) کار خود را انجام دهد. آموزش دستشویی روی روزنامه به توله سگ شما ممکن است یک ترجیح سطحی مادام العمر ایجاد کند، یعنی این که حتی در بزرگسالی ممکن است هر روزنامه ای را که در اطراف اتاق یا خانه قرار دارد کارش را انجام دهد.

اگر قصد تمرین و آموزش جای دستشویی سگ از طریق روزنامه یا پد دارید، آنها را در فضایی با فضای کافی برای خواب، فضای بازی و مکانی مجزا برای دستشویی محدود کنید. در منطقه دستشویی مشخص شده، از پد ادرار حیوانات خانگی و روزنامه استفاده کنید.

اگر مجبور به تمیز کردن یک نقطه در خارج از منطقه ادرار مشخص شده هستید، محدوده را تمیز کرده و پارچه های کثیف یا دستمال کاغذی ای که استفاده کردید برای تمیز کردن را در محدوده ای که می‌خواهید سگ در آن جا کارش را بکند قرار بدهید تا به توله سگ خود کمک کنید تا منطقه معطر را به عنوان محلی که قرار است دستشویی کند، تشخیص دهد.

شما عزیزان میتوانید از قطره های تعلیم سگ نیز استفاده کنید. این قطره ها با توجه به موادی ساخته شده که دارای بوی خاصی برای سگ ها میباشد که سگ ها را مجاب میکند تا در محلی که از این قطره ها استفاده شده است، ادرار کنند. شما میتوانید این محصول فوق العاده کاربردی را از سایت پت خونه با قیمت بسیار ارزان خریداری کنید.

آموزش جای دستشویی سگ

ممکن است نکات زیر قبل از قبول کردن سرپرستی یک سگ بسیار کارآمد باشد:

توجه داشته باشید که توله سگ ها بسیار ظریف و ناتوان هستند و از نظر سلامتی دقیقا مشابه نوزاد انسان می‌باشند و ممکن است یک کوتاهی کوچک باعث ضررهای جبران ناپذیری در حیوان شود. بنابراین باید وقت و حوصله کافی را برای توله سگ خود اختصاص دهید که یکی از این وقت ها باید برای آموزش جای دستشویی سگ بکار رفته شود.

اگر مجبور هستید به صورت مداوم بیش از چهار یا پنج ساعت در روز از خانه دور باشید مثلا برای تایم کاریتون یا باشگاه یا هر چیز دیگری، قطعا زمان مناسبی برای نگهداری و آموزش توله سگتان نمی‌باشد. در عوض، باید سرپرستی یک سگ مسن تر در خانه بر عهده بگیرید که می تواند منتظر بازگشت شما باشد.

اگر از قبل یک توله سگ دارید و باید برای مدت طولانی از خانه دور باشید قطعا باید شخصی را به عنوان پرستار نظر بگیرید و یا آموزش های لازم را به اون داده باشید که در نبود شما خانه را کثیف نکند و بهم نریزد. البته برای آموزش دستشویی سگ حتی می‌توانید از اسپری های مربوطه جهت کمک آموزشی استفاده کنید. این اسپری ها به سگ ها کمک می‌کند تا بوی جایی که شما اسپری کردید را به عنوان جای دستشویی خود تشخیص داده و در آنجا کار خود را انجام دهد. و شما می‌توانید این محصول را در تمامی پت شاپ های اطراف محل زندگی خود خریداری کنید.

خلاصه تمامی آنچه باید درمورد آموزش جای دستشویی سگ بدانید:

  • برنامه غذایی منظم برای سگتان داشته باشید
  • برای آموزش جای دستشویی سگ باید مرتبا سگ خود را بیرون ببرید
  • یک ناحیه برای دستشویی در بیرون و داخل منزل مشخص کنید
  • بلافاصله بعد از دستشویی کردن در جای مد نظر شما به او تشویقی دهید
  • به یاد داشته باشید یکی از نکات مهم در آموزش جای دستشویی سگ این است که دو ساعت و نیم قبل از خواب ظرف آب را از جلوی آن بردارید
  • دائما او را تحت نظارت داشته باشید تا پروسه کامل آموزش جای دستشویی سگ کامل شود
  • تا زمانی که اعتماد کامل به سگ ندارید در حضور خودتان آن را داخل خانه به یک جا ببندید
  • سعی کنید از تنبیه استفاده نکنید و با حوصله کامل این مشکل را پشت سر بگذارید
  • در نظر داشته باشید که باید صبر و حوصله زیادی بخرج دهید تا آموزش جای دستشویی سگ کامل شود

پروسه یادگیری کامل جای دستشویی سگ چقدر طول میکشد؟

این موضوع کاملا بستگی به آموزش های شما و نژاد سگ دارد. ولی معمولا 2 الی 3 ماه پروسه آموزش طول میکشد.

چرا تنبیه کردن سگ باعث بدتر شدن اوضاع میشود؟

سگ ها بسیار باهوش هستند و در صورتی که شما او بابت کار های اشتباه تنبیه میکنید ممکن است سعی کنند تا در زمان نبود شما، آن کار ها را انجام بدهند. میتوان اسم این کار را لجبازی کردن نامید.

آیا راهی برای سریع تر یادگرفتن جای دستشویی وجود دارد؟

شما میتوانید برای سریع تر کردن پروسه آموزش جای دستشویی از قطره های تعلیم ادرار و مدفوع سگ استفاده کنید.

احساس میکنم سگم اصلا به حرفام گوش نمیده چیکار کنم؟

در نظر داشته باشید که سگ ها دارای شخصیت هستند و هر کدام آنها منحصر بفردن. ممکن است به دلیل لجبازی اینکار را انجام دهد ولی در صورت ادامه پیدا کردن این رفتار، حتما با یک مربی حرفه ای سگ تماس بگیرید.

(12 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟