محافظت از سگ در تابستان + نکات ضروری و راه حل اتفاقات

محافظت از سگ در تابستان

محافظت از سگ در تابستان، یکی از مباحث بسیار مهم در نگهداری از سگ ها در تابستان می‌باشد که باید به آن توجه کافی را داشته تا در این فصل مشکلی برای حیوان دلبند شما بوجود نیاید. فصل تابستان یکی از حساس ترین فصل ها برای سگ ها بوده و مراقبت های خاص خود را میطلبد، زیرا به دلیل گرمای بالا و تغییرات آب و هوایی ممکن است مشکلاتی را به دلیل عدم آگاهی کافی صاحبان سگ به وجود آورد.

ما در این مقاله قصد داریم همه نکته های شگفت انگیز برای محافظت از سگ در تابستان را به شما آموزش دهیم تا در این فصل گرم هیچ گونه مشکلی برای حیوان دلبند شما بوجود نیاید.

جـــای شما در این لیست خالــیست؟!

جــهت رزرو تــبلیغات مــی‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

مهم ترین نکات محافظت از سگ در تابستان چیست ؟

همانطور که میدانید در فصل تابستان به دلیل گرمای زیادی که در کشور ایران وجود دارد ممکن است رعایت نکردن یک سری نکات محافظتی سگ، باعث بروز مشکلات مالی و جانی شود. بنابراین باید تمامی این نکات را بدانید تا در حد امکان از بروز اتفاق و حوادث آینده جلوگیری کنید. با پت خونه همراه باشید تا تمامی این نکات را بدانید.

1- هرگز در تابستان سگ خود را در ماشین رها نکنید

هرگز سگ را در ماشین خود تنها نگذارید، انجام اینکار برای محافظت از سگ در تابستان بسیار مهم است!! اگر قصد محافظت و حفظ سلامت سگ خود را در تابستان دارید هیچوقت آن را بدون مراقت در ماشین پارک شده رها نکنید. در یک روز گرم، دمای یک ماشین پارک شده می تواند در عرض چند دقیقه به 49 درجه برسد. در این درجه حتی با نیمه باز بودن شیشه های ماشین، سگ شما می تواند به سرعت دچار آسیب مغزی شده یا در اثر گرمازدگی یا خفگی در این دما تلف شود.

 • توجه به این داشته باشید که سگ ها در داخل ماشین در صورتی که تنها باشن استرس میگیرند و ممکن است باعث دستشویی کردن در داخل ماشین بشود. البته این موضوع با آموزش کاملا بر طرف میشود. به شما پیشنهاد میکنیم برای آموزش کامل، مقاله آموزش جای دستشویی سگ را کاملا مطالعه کنید.
محافظت از سگ در ماشین

اگر حیوان خانگی شما در معرض درجه حرارت بالا قرار گرفت باید این کارها را انجام دهید:

 • یکی از راه های محافظت از سگ در تابستان در زمان هایی که شما سگ خود را در ماشین رها می کنید، علاوه بر قرار گرفتن در معرض خطرات استرس گرمایی سگ، همچنین او را در دید سارقین حیوانات قرار می دهید. چرا که سالانه هزاران حیوان خانگی از ماشین های بدون مراقبت دزدیده می شوند.
 • سوار کردن حیوان خانگی در ماشین خود ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد، اما بسیاری از سگ ها ترجیح می دهند تا با صاحبشان در منزل درحالی که آرامش و امنیت دارند سپری کنند. دنبال فعالیت‌هایی باشید که شما و حیوان خانگی‌تان می‌توانید در خانه انجام دهید، بگردید دنبال این فعالیت ها و از ریسک‌هایی که سگ خود را در ماشین رها می‌کنید، دوری کنید.
 • فقط در صورتی که مجبورید حیوان خانگی خود را سوار ماشین کنید. کارهایی که بتوانید بدون دردسر و مشکل و با خیال راحت آن هارا در ماشین ببرید انجام دهید: مثلا گربه ها باید در باکس گربه باشند و سگ ها باید به دسته مخصوص ماشین سگ بسته شوند تا آزادانه بتوانند حرکت کنند. وقتی حیوان خانگی به سفر می‌رود، باید دو پلاک شناسایی داشته باشد، یکی با آدرس خانه و دیگری با آدرس مقصد.


2- برای محافظت از سگ در تابستان حتما آب شیرین کافی همراه داشته باشید

محافظت از سگ در تابستان

ماه های تابستان می تواند برای حیوانات خانگی و انسان ها ناراحت کننده و حتی خطرناک باشد. کنار آمدن با افزایش دما به اندازه کافی دشوار است، چه برسد تحمل مناطقی که آب و هوای گرم و شرجی دارند. در نظر داشته باشید که خودتان زمانی که هوا بسیار گرم باشد و یا حس گرم بودن داشته باشید، قطعا تشنگی شما را اذیت می‌کند پس قطعا حیوانات خانگی شما هم در فصل گرما نیاز به آب فراوان دارند تا مشکلی برایشان ایجاد نشود.

بنابراین یکی از راه حل های فوق العاده مهم برای محافظت از سگ در تابستان، همراه داشتن آب و برطرف کردن تشنگی سگ دلبندتان میباشد.


3- در ساعات خنک تر روز تابستانی پیاده روی کنید

تمام تلاش خود را بکنید که ساعات عصر و شب را برای پیاده روی با حیوان دلبندتان انتخاب کنید زیرا که میزان گرما به حداقل خود رسیده و درصد گرمازدگی به نسب خیلی زیادی کاهش پیدا میکند.اگر فکر می کنید هوا گرم است، قطعا برای حیوان خانگی شما گرمتر میباشد بنابراین باید برای محافظت از سگ در تابستان تمامی نکات را رعایت کنید.

اگر هم مجبور بودید که در ساعات روز با سگ دلبندتان بیرون بروید مطمئن شوید که وسیله ای برای خنک کردن آن دارید. فقط در نظر داشته باشید که در مسافت های طولانی، برای مراقبت سگ آن را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید و مطمئن باشین که در طول مسیر یا توقف در مواقع روز، زیر سایه قرار بگیرد که دمای کمتری داشته باشد.


4- هنگام راه رفتن سعی کنید از سطوح داغ (مانند آسفالت) دوری کنید

سوختگی پنجه سگ

یکی دیگر از راه های محافظت از سگ در تابستان، دوری کردن از سطوح داغ برای پیاده روی می‌باشد. هنگام راه رفتن سعی کنید از سطوح داغ (مانند آسفالت) دوری کنید زیرا می تواند پنجه های سگ شما را بسوزاند و در صورتی که آسیبی به سگ شما برسد ممکن است تا مدتی لنگ لنگ کنان حرکت کند و یا باعث ایجاد عفونت در بدن حیوان شما شود. بنابراین به هیچ عنوان از سطوح داغ برای پیاده روی استفاده نکنید و اگر راه دیگری وجود نداشت سگ خود را در آغوش گرفته تا از آن ناحیه عبور کنید.

5- سگ خود را دور از آفتاب و انگل های خارجی مثل کک و کنه نگه دارید

در روز های گرم درصد بوجود آمدن باکتری ها، حساسیات ها و درصد مبتلا به کک و کنه افزایش می‌یابد، بنابراین به تمامی تماس های حیوانتان نظارت داشته باشید و مراقب باشید تا دور از کک و کنه باشد. زیرا که در صورت بروز مشکل از بین بردن آن زمان بر بوده و تا زمان بهبود سگ شما و صاحبانشان عذاب می‌کشند در مورد استفاده از محصولات ضد انگل و انتخاب بهترین آن ها با دامپزشک خود مشورت کنید.


6- کوتاه کردن موهای سگ برای محافظت از سگ در تابستان

کوتاه کردن موهای سگ

یکی دیگر از راه های محافظت از سگ در تابستان و گرما کوتاه کردن موهای حیوان خانگیتان میباشد البته توجه داشته باشید که ابتدا باید با دامپزشک خود صحبت کنید تا ببینید که آیا کوتاه کردن مو برای سگ شما مناسب میباشد یا خیر.سپس در صورت عدم وجود مشکل، از یک شخص متخصص در کوتاه کردن موی سگتان کمک بگیرید. یکی از مزایای کوتاه کردن موهای آن ها ایجاد آراستگی و زیبایی بوده و باعث جلوگیری از ریزش مو میشود.

اگر حیوانتان تراکم موی نازک و کمی دارد یکی دیگر از روش های کاهش حساسیت، قارچ های پوستی و آفتاب سوختگی کرم های مخصوص حساسیت و ضد آفتاب میباشد. کرم را روی پوست آن با حوصله بمالید که به پوست حیوان نفوذ کند و از ایجاد قارچ و آفتاب سوختگی جلوگیری کند.

خلاصه نهایی برای محافظت سگ در تابستان

توجه داشته باشید که باید تمامی نکات فوق را برای محافظت از سگ در تابستان انجام دهید و رعایت کنید زیرا که در صورت عدم توجه، باعث ایجاد مشکلات و ضرر های جبران نا پذیری خواهد شد. اگر به هر دلیلی سگ شما دچار گرمازدگی شود نکات زیر میتواند بسیار مفید باشند :

 • نسبت به علائم استرس گرمایی هوشیار باشید!! نفس نفس زدن شدید، چشم های براق، نبض سریع، بی ثباتی، راه رفتن سرسام آور، استفراغ، زبان قرمز یا بنفش تیره.
 • اگر سگ شما بیش از حد گرمش شد، باید بلافاصله دمای بدن او را کاهش دهید.
 • برای محافظت از سگ در تابستان حیوان خانگی خود را در سایه قرار دهید و آب خنک (نه یخ) را در تمام بدنش بمالید تا به تدریج دمای بدنش کاهش یابد.
 • کیسه های یخ یا حوله های سرد را فقط روی سر، گردن و سینه حیوان خانگی خود بمالید.
 • اجازه دهید حیوان خانگی شما مقدار کمی آب خنک بنوشد یا تکه های یخ را بلیسد.
 • در صورتی که حالش بهتر نشد یا دمای بدنش پایین نیامد حیوان خانگی خود را مستقیماً نزد دامپزشک ببرید این کار می تواند جان حیوان شما را نجات دهد.
 • اگر حیوانی را در ماشین دیدید که علائم استرس گرمایی را نشان می دهد، فوراً با اداره مراقبت و کنترل حیوانات محلی یا اداره پلیس تماس بگیرید.

امیدواریم این مقاله توانسته باشد تا شما را در امر محافظت از سگ در تابستان کمکی کرده باشد. ممنونیم که با پت خونه همراه بودید.

نژاد سگ در فصل تابستان ممکن است در اتفاقات آینده تاثیر داشته باشد؟

قطعا بله. برای مثال نژاد سگ هاسکی نیاز به دمای پایین و خنکی دارد و در فصل تابستان که گرما زیاد بوده درصد مبتلا به گرما زدگی در این نژاد بسیار بیشتر میباشد.

تمامی نکاتی که باید رعایت کنیم همین هایی که گفتید هستن ؟

قطعا نکات ریز دیگری نیز وجود دارند ولی ما سعی کردیم مهم ترین نکات محافظت از سگ در تابستان را خدمت شما بیان کنیم.

(10 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟