7 مرحله حمام کردن گربه در خانه بدون دردسر

آموزش حمام کردن گربه در خانه بدون دردسر

حمام کردن گربه با توجه به اینکه آن ها زیاد علاقه ایی به آب ندارند ممکن است کمی دشوار باشد. اما نگران نباشید، ما بدون دردسر به شما آموزش می دهیم که گربه خود را در خانه حمام کنید. گربه‌ها یکی تمیز ترین حیواناتی هستند که به ندرت پیش می‌آید نیاز به حمام کردن داشته باشند؛ چرا که آن ها با لیس زدن خود، باعث تمیزی بدنشان می شوند.

اما از آنجایی که برخی از صاحبان گربه حساسیت زیادی در تمیزی حیوان خود دارد، ممکن است دفعاتی زیادی گربه خود را بشویند، بنابراین باید به نکات مهم و مراحل اصولی شست و شوی گربه توجه کنند چرا که این نکات باعث می شود که در طول حمام هر دوی آن ها خوشحال باشند، حتی اگر گربه از آب متنفر باشد. پس تمامی موارد زیر را در نظر بگیرید تا آموزش حمام کردن گربه را به ساده ترین و بهترین روش ببینید.

آماده کردن وسایل مورد نیاز حمام کردن گربه

حمام کردن گربه

حتما قبل از شروع تمامی وسایل مربوط به حمام کردن گربه را آماده کنید تا چیزی از قلم نیوفتد.

 • شامپو مخصوص گربه
 • حوله
 • شانه و برس

همچنین بهتر است از وان و اگر در دسترس نیست می توانید از سینک استفاده کنید.

اولین آموزش حمام کردن گربه، کنترل و آرام کردن فضا در حین حمام کردن گربه

از آن جایی که اکثر حیوانات خانگی از حمام کردن خوششان نمی‌ آید باید از همان ابتدا به آرامی با گربه خود صحبت‌ کنید تا آرام شود و هم چنین به خوبی او را نگه دارید، چرا که گربه ها در هنگام حمام کردن ممکن است فرار کنند. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که گربه ها دوست دارند دو تا از پا هایشان را در آب بگذارند به همین دلیل به آن ها این اجازه را دهید این کار را انجام دهند.

در حین حمام کردن گربه سعی کنید با او مدارا کنید

از این که بخواهید در هنگام حمام کردن گربه خود با او بجنگید دوری کنید، بهتر است که بدانید یک گربه 5 کیلویی می‌ تواند به راحتی باعث صدمات زیادی به یک یا دو انسان شود. اگر پت مقاومت زیادی کرد بهتر است که فقط پاهای او را بشویید و دیگر کاری نکنید.

از گردن به پایین گربه را خیس کنید

بهتر است از گردن به پایین گربه را خیس کنید، برای این کار می توانید از سینک و یا ظرف شبیه به وام حمام استفاده کنید. بهتر است قبل از گذاشتن گربه در وان، آب داخل آن نریزید و بعد از گذاشتن گربه در وان، از پا شروع به خیس کردن و شستشو کنید و سپس شامپو مخصوص گربه را به مقدار کم به پا، شکم و دم گربه بزنید و به خوبی او را ماساژ دهید.

توجه داشته باشید که در هنگام شستن و حمام کردن گربه به هیچ عنوان صابون و یا مایع وارد چشم ها، بینی، دهان و گوش های حیوان نشود، چرا که این کار باعث می شود گربه زجر بکشد و حتی ممکن است باعث ایجاد آلرژی و یا عفونت شود.

آبکشی

آبکشی باید 2 الی 3 بار به خوبی انجام شود تا هیچ گونه کف بر روی پوست و موی آن باقی نماند. بنابراین به خوبی گربه را آبکشی کنید.

شستشوی صورت

لیف مخصوص را خیس کنید و بر روی صورت حیوان در جهت رشد موها بکشید تا کاملا تمیز شود.

خشک کردن

بعد از تمامی مراحل حمام کردن گربه او را داخل یک حوله بپیچید و آن را خشک کنید. توجه داشته باشید برای خشک شدن کامل بعد از حوله باید از سشوار استفاده کنید فقط دمای آن باید کم و فاصله آن رعایت شود .

دادن تشویقی

بعد از حمام کردن گربه به او یک تشویقی یا غذایی که دوست دارد بدهید تا در دفعات بعدی حمام با شما بیشتر همکاری کند. برای مثال بستنی گربه گزینه بسیار مناسبی جهت تشویق کردن و شاد کردن گربه دلبند شما خواهد بود

آیا گربه ها واقعاً به حمام نیاز دارند؟

تارینا ال. آنتونی، DVM، پزشک قدیمی طب انحصاری گربه ها، و مالک و مدیر بیمارستان و هتل گربه آرورا در آرورا، کلرادو، می گوید: خبر خوب این است که اکثر نژادها نیازی به حمام کردن منظم ندارند. او می‌گوید: «بسیاری از مردم از من می‌پرسند که وقتی یک گربه جدید می‌گیرند، هر چند وقت یک بار مجبور به حمام کردن گربه هستند؟

گربه‌ها طبیعتاً موجودات سخت‌گیر هستند و می‌توانند خود را تمیز نگه دارند.» زبان زبر گربه با خارهای خمیده کوچکی به نام پاپیلا پوشیده شده است که بزاق دهانشان را روی خز او منتقل می کند. این مانند یک درمان مینی اسپا است، زیرا با هر بار لیسیدن خود روغن های طبیعی سالم را روی مو و پوست او پخش می کند.

آن خارهای کوچک نیز مانند شانه جهت باز کردن کٌرک های طبیعی عمل می‌کنند، به همین دلیل است که اغلب می‌بینید که بچه گربه‌تان موهای خود را می‌لیسد و گاز می‌گیرد تا زمانی که همه چیز را صاف کند. اگر چه یک گربه حدود 30 درصد از زمان خود را صرف مراقبت روزانه از خود می کند. ( حتی موقع چرت زدن! )

آنتونی می گوید مراقبت از گربه مهم تر از نگرانی در مورد حمام کردن گربه است، زیرا مسواک زدن و شانه کردن منظم باعث آشکار شدن به سرعت مشکلات سلامتی کمک می کند. او می‌گوید: «بسیاری اوقات، بیماری‌های پوستی نشانه‌ای از بیماری زمینه‌ای متابولیک یا گوارشی است، بنابراین اگر پوشش موی گربه‌تان تغییر کرده است، با دامپزشک خود صحبت کنید.

نحوه حمام کردن گربه ای که از آب متنفر است!!!

در حالی که بسیاری از جانوران وحشی مانند جگوار، پلنگ، شیر و ببر به خوبی شنا می کنند و در رودخانه ها ریلکس می کنند تا خنک شوند، تعداد کمی از گربه های اهلی از بودن در آب لذت می برند. آب خوردن از شیر آب یا حلقه شدن در سینک خشک برای چرت زدن راحت انتخاب های او هستند ولی حمام نه!!!

آنتونی می گوید نظریه های زیادی در مورد اینکه چرا بیشتر گربه ها آب را دوست ندارند وجود دارد. او می‌گوید: «گربه ها دوست ندارند موهایشان سنگین شود. تصور کنید یک پتوی خیس پوشیده‌ اید، چه حسی دارید ؟؟ دلیل دیگر این که آب، بوی طبیعی آن‌ها را تغییر می‌دهد». یا شاید به این دلیل است که آن ها کنترل اوضاع را نمی توانند داشته باشند.

خلاصه نکات مهم و ضروری برای حمام کردن گربه

بنابراین وقتی حمام اجتناب ناپذیر است، حفظ آرامش به هر دوی شما کمک خواهد کرد. ابتدا برای موارد زیر آماده شوید:

 • زمانی را پس از غذا خوردن یا بازی با او انتخاب کنید، زیرا آرام تر خواهد بود.
 • در صورت امکان، قبل از حمام، ناخن‌های او را کوتاه کنید و انتهای آن‌ها را نیز پس از قیچی کردن سوهان بزنید تا تیز نباشند.
 • تمام وسایل حمام خود را در دسترس قرار دهید، از جمله خوراکی هایی که بعد از آن به او تشویقی می دهید. برخی از دوستداران و صاحبان گربه حتی حوله ای را در خشک کن گرم می کنند و از رایحه درمانی استفاده می کنند تا حمام آرامش بیشتری داشته باشد. حتما از شامپو و کرم شستشوی مخصوص گربه ها استفاده کنید.
 • برای یک جلسه نظافت کوتاه برنامه ریزی کنید تا رسیدگی به مو او بسیار آسان تر شود.
 • یک دوست را برای کمک به خدمت بگیرید. یکی از شما می تواند گربه را نگه دارد در حالی که دیگری او را حمام می کند.
 • استفاده از آب را را به حداقل برسانید. صدای بلند باعث وحشت بسیاری از گربه ها می شود و مطمئن باشید آخرین چیزی که در آن لحظه می خواهید این است که یک گربه خیس و عضبی را بگیرید. اگر ظرف مناسب ندارید، از فنجان نشکن برای آبکشی استفاده کنید.
 • سینک ظرفشویی را با مقداری آب گرم پر کنید. قسمت های کثیف گربه را خیس کنید و سپس با شامپو بسابید. فقط قسمت هایی را که نیاز دارید بشویید، سپس کاملاً آب بگیرید تا هیچ شامپویی روی مو باقی نماند. از یک دستمال شستشو در اطراف صورت و گوش استفاده کنید.
 • شامپو را با کرم شستشو آغشته کنید. این نکته بسیار مهم است زیرا شما نمی خواهید روغن های طبیعی پوست گربه را از بین ببرید و پوست او را خشک کنید. بگذارید تا پنج دقیقه بماند و سپس کاملاً بشویید.
 • تا حد امکان با حوله خشک کنید. سپس، موهای شل شده را با یک شانه دندانه ظریف از بین ببرید. گربه شما برای مدت طولانی پس از حمام خود را نظافت می کند، بنابراین خلاص شدن از شر مو های اضافی به کاهش گلوله های مو کمک می کند.

اگر گربه شما آب را تحت هیچ شرایطی تحمل نمی کند، ممکن است بخواهید از شامپوهای خشک گربه استفاده کنید و یا شخص متخصص توصیه شده توسط دامپزشک را امتحان کنید. بنابراین تمامی نکات بالا را اطلاع داشته باشید که در زمان حمام کردن اوقات خوشی را داشته باشید.

شما عزیزان میتوانید تمامی محصولات مورد نیاز جهت حمام کردن گربه و همچنین تمامی محصولات غذایی، بهداشتی، تقویتی و … را در سایت پت خونه مشاهده کنید فقط کافیست تا محصول مورد نیاز خود را انتخاب کرده و در کمترین زمان ممکن درب منزل خود تحویل بگیرید. امیدواریم که توانسته باشیم تا به شما در این مرحله از زندگی به شما کمک کرده باشیم.

اگر گربه من خیلی مقاومت کرد داخل حمام چیکار کنم؟

با توجه به شخصیت گربه شما و رعایت نکات بالا، سعی کنید با دادن تشویقی یا نوازش و محبت او را آرام کرده و بعد از مدتی عادتش دهید.

نژاد گربه من پرشین لانگ هیر است آیا باید باز هم حمام کند؟

گربه ها مخصوص نژاد های لانگ هیر یا مو بلند معمولا خودشان را بیشتر تمیز کرده و کرک ها را برطرف میکنن. به شما پیشنهاد میکنیم برای بهداشت بهتر موهای آنها مدام کوتاه کنید و برس بکشید و هر ماه یک بار اقدام به حمام کردن گربه خود بکنید.

(11 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟