10 روش جامع پیشگیری از بیماری سگ

پیشگیری بیماری سگ

پیشگیری از بیماری سگ یکی از مباحث بسیار مهم برای نگهداری و مراقبت از سگ ها و پیشگیری آن ها در برابر انواع بیماری هاست. همانطور که از قدیم گفته اند: پیشگیری بهتر از درمان است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما دوستداران سگ را از تمامی مسائل آگاه کنیم تا درصد ابتلای سگتان به بیماری های مختلف را کاهش دهید. بنابراین مطالب زیر را به خوبی مطالعه کنید.

جـــای شما در این لیست خالــیست؟!

جــهت رزرو تــبلیغات مــی‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

راهنمای جامع پیشگیری از بیماری سگ

بهترین راه پیشگیری از بیماری سگ ها

بحث کردن در مورد سگ یا حیوان خانگی شما کاملا مرتبط با نظرات دامپزشک خود می باشد بنابراین با یک چک آپ توسط دامپزشک می توانید آگاهی کامل از وضعیت سلامتی سگتان داشته باشید. تغییرات در رفتار سگ شما ممکن است آنقدر تدریجی و با گذر زمان رخ دهد که تا زمانی که سؤالات خاصی از خودتان نپرسید، از آن ها آگاه نمی شوید و در نتیجه نمیتوانید باعث پیشگیری از بیماری سگ دوست داشتنی خود شوید.

آیا سگ شما اشتهای خوبی دارد؟ آیا تایم مدفوع منظمی دارد؟ آیا برای ادرار کردن زور می زند؟ آیا او می لنگد؟ آیا هنگام دراز کشیدن، دیر از جای خود بلند می شود؟ آیا او تا به حال دچار تنگی نفس، سرفه یا عطسه شده است؟ آیا او خارش دارد؟ آیا او زیاد می نوشد؟

پاسخ‌های شما در هر ویزیت با دامپزشک سگ خود ثبت می‌شود تا ایشان بتوانید تغییرات را در سگ شما تشخیص بدهد. در غیر این صورت این کار، کار بسیار دشواری خواهد بود.

تغییرات در سگ شما ممکن است تدریجی باشد!!!

حتی سگ های سالم و سرحال نیز باید حداقل سالی یک بار و یا ترجیحا دو بار در سال توسط دامپزشک معاینه شوند. اگر سگ شما سن بالایی داشته و یا مشکلات پزشکی دارد، ممکن است بازدیدهای مکرر به دامپزشک لازم باشد. معاینات فیزیکی می‌توانند ضربان قلب، بزرگ شدن غدد لنفاوی، تومار پوست و یا شکم، بزرگ یا کوچک شدن کلیه‌ها، کبد یا طحال را تشخیص دهند که ممکن است نشان دهنده بیماری سیستمیک باشد.

نگاهی به چشم ها می تواند ظرفیت بینایی سگ شما را مشخص کند. ارزیابی ارتوپدی می تواند بگوید که آیا سگ شما آرتروز دارد؟ به داروهای مسکن چطور؟ نیاز دارد یا خیر. ارزیابی پوست و مو باعث کنترل کک و کنه یا تشخیص عفونت های پوستی (باکتریایی، قارچی یا انگلی) می شود. ریزش مو ممکن است نشان دهنده بیماری سیستمیک یا عدم تعادل هورمونی باشد. همه این موضوعات بخاطر اطلاع داشتن سیستم بدن سگ کمک بسیاری زیادی به پیشگیری از بیماری سگ ها می کند.

علم نشان داده است که وجود یک حیوان خانگی می تواند به بهبود سلامت و رفاه صاحب آن کمک کند. فرقی نمی کند گربه باشید یا سگ، بدون شک شما بهترین ها را برای حیوان خود می خواهید. حیوانات خانگی می توانند انواع مختلفی از بیماری ها را گرفته و آنها را بیمار کند. این بیماری ها کیفیت زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند حال شما را نیز به عوض کند.

در ادامه ما به شما یک سری روش ها معرفی میکنیم که باعث به حداقل رساندن آسیب ها و پیشگیری از بیماری سگ ها میشود :

1- برای پیشگیری از بیماری سگ واکسن های آن را به موقع بزنید

راهنمای جامع پیشگیری از بیماری سگ

یکی از بهترین راه هایی که می توانید سگ خود خود را در برابر بیماری محافظت کنید، واکسن است. برخی از این بیماری ها که می توانید با واکسن زدن از آن ها پیشگیری کنید عبارتند از:

 • بوردتلا
 • دیستمپر
 • کرم های قلب
 • کرم های روده
 • لپتوسپیروز
 • بیماری لایم
 • پاروویروس
 • هاری


بسته به محل زندگی شما، فقط برخی از این واکسن ها مورد نیاز سگ شما می باشد. دامپزشک ممکن است با توجه به شرایط برای پیشگیری از خطر مبتلا به بیماری ها فقط یک سری واکسن ها را برای حیوان تجویز کند برای ارائه بهترین محافظت، برنامه واکسیناسیون سگ خود را با دامپزشک خود دنبال کنید. برخی از واکسن ها ممکن است هر چند سال یکبار نیاز به تجویز داشته باشند. بنابراین برای پیشگیری از بیماری سگ خود همه واکسن های دوره ای را به موقع انجام دهید.

2- برای پیشگیری از بیماری سگ ها از دارو ها و مکمل های تقویتی استفاده کنید


یکی از مشکلات رایجی که با پیشگیری بتوانید از وجود آن جلوگیری کنید، وجود کک و کنه در حیوانات است. این بیماری برای تمامی حیوانات ممکن است بوجود بیاید. به‌ویژه حیواناتی که خیلی از اوقات بیرون از خانه هستند. این انگل ها تحریک کننده هستند و قطعا می توانند ناقل بیماری باشند. از تاثیرات کنه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آناپلاسموزیس
 • بارتونلا
 • بیماری لایم
 • تب منقوط کوه‌هاى راکى

تهیه داروی پیشگیری از کک و کنه به حیوان خانگی خود می تواند به دور نگه داشتن این انگل ها کمک کند. داروهای موضعی و داروهای خوراکی وجود دارد که می توانید برای پیشگیری از کک و کنه از آن ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید وقتی صحبت از داروهای پیشگیرانه می شود، چندین گزینه بدون نسخه و نسخه دار وجود دارد. با دامپزشک خود صحبت کنید تا باعث پیشگیری از بیماری سگ خودتان شده و بهترین ها را برای حیوان خانگی خود تعیین کنید.

برای پیشگیری از بیماری سگ، فقط بحث کک و کنه نیست و شما باید در تمامی موارد سگ دوست داشتنی خود را تقویت کنید. این تقویتی ها در قالب انواع مولتی ویتامین ها، تقویتی های گوارش و … وجود دارند و شما میتوانید با هزینه بسیار پایین از اتفاقات و بیماری های رایج در سگ ها جلوگیری کنید.

3- از غذا های مناسب برای سگ استفاده کنید

یکی از دلایل اصلی بیماری های رایج در سگ ها استفاده از غذاهای بی کیفیت و نامناسب برای سگ ها می باشد. همانطور که می دانید برای هر سن و نژادی غذای مخصوص وجود دارد بنابراین باید در انتخاب این محصولات دقت کنید. برخی از صاحبان پت غذا های خانگی خود را به حیوان خود می دهند بدون اینکه در مورد مشکلاتی که بعد ها ممکن است برای سگشان بوجود بیاید اطلاعاتی داشته باشند.

مجموعه پت خونه همه این فیلتر ها را برای صاحبان حیوانات خانگی انجام داده است تا همه محصولات غذایی پت، علاوه بر برطرف کردن نیاز های روزمره حیوان برای پیشگیری از بسیاری بیماری ها مورد استفاده باشند. در نظر داشته باشید که اگر میخواهید از غذا های خانگی به حیوان خود بدهید پیشنهاد پت خونه این است که حتما با دامپزشک خود صحبت کنید تا راهنمایی ها و دستور العمل های مخصوص سن و نژاد سگتان را به شما بگوید.

4- سگ را به محض ورود به خانه بررسی کنید

3- سگ را به محض ورود به خانه بررسی کنید


اگر سگ یا گربه شما مدت زمان زیادی را در خارج از منزل بوده، فکر خوبی است که آنها را از نظر کک و کنه بررسی کنید. حتی اگر از داروهای پیشگیری کک و کنه استفاده می کنید، اگر سگ شما با حیوان دیگری که بیرون از خانه میباشد بازی میکند یا ارتباط برقرار میکند باز هم نیاز به چک و بررسی کردن دارند. بنابراین حتماً به طور مرتب حیوان خانگی خود را چک کنید. اگر یک کنه پیدا کردید، آن را در اسرع وقت بردارید تا خطر ابتلا به بیماری یا عفونت را کاهش دهید. اگر در برداشتن کک و کنه مشکل دارید، با دامپزشک خود تماس بگیرید و یا در صورت نیاز به دامپزشک خود مراجعه کنید.

5- سعی کنید هر چند وقت به دامپزشک مراجعه کنید


در حالی که حیوانات خانگی اغلب علائم بیماری را نشان می دهند، برخی از علائم هم همیشه بلافاصله قابل مشاهده نیستند. معاینه سلامتی سالانه (یک یا دو بار در سال) توسط یک دامپزشک حرفه‌ای می‌تواند به کشف مسائلی از جمله بیماری‌هایی که ممکن است حیوان خانگی شما داشته باشد و شما ندانید کمک کند. بنابراین برای پیشگیری از بیماری سگ خود به این نکته حتما توجه داشته باشید.

در طول معاینه معمول یا چک آپ، دامپزشک شما حیوان خانگی شما را از سر تا دم بررسی می کند. همانطور که گوش می دهند، نگاه می کنند و به اطراف واکنش نشان میدهند، دامپزشک ها نشانه هایی از مشکلات احتمالی را بررسی می کنند. آنها آزمایش های مختلفی از جمله آزمایش خون و معاینه مدفوع را انجام خواهند داد. این آزمایش‌ها می‌توانند مسائل خاصی مانند انگل‌ها و بیماری‌ها را آشکار کنند. اگر دامپزشک شما مشکلی پیدا کند، یک دوره درمانی را توصیه می کند که ممکن است شامل روش ها یا داروها باشد.

6- اگر سگ شما علائم بیماری دارد، به دامپزشک مراجعه کنید


حیوان خانگی شما می تواند به بیماری های زیادی مبتلا شود که علائم مختلفی ایجاد می کند. به عنوان مثال، علائم پاروویروس (بیماری موثر بر روده کوچک) می تواند شامل بی حالی، از دست دادن اشتها و اسهال خونی باشد.

علائم تب خالدار کوه راکی شامل سرفه، مشکل در تنفس و تورم صورت است. در حالی که برخی از علائم ممکن است چیز جدی نباشند، اگر متوجه مشکلی در حیوان خانگی خود شدید، در اسرع وقت یک قرار ملاقات با دامپزشک خود بگذارید. هرچه زودتر به دامپزشک خود مراجعه کنید، درمان بسیاری از بیماری ها آسان تر خواهد بود.

7- حیوان خود را برای پیشگیری از بیماری های رایج در سگ ها، از حیوانات بومی دور نگه دارید

حیوانات بومی یا وحشی مانند سگ ها وگربه های بومی و دیگر حیوانات می توانند ناقل بیماری باشند که در صورت گاز گرفتن یا خراشیدگی ممکن است به حیوان خانگی شما سرایت کند. شما می توانید سگ خود را با اطمینان از دور بودن از این حیوانات ایمن نگه دارید. اگر با سگ خود به بیرون از منزل میروید، حتما آنها را با یک قلاده و افسار ببندید یا آنها را در یک حیاط حصاردار نگهداری کنید.

برای دوری از حیوانات بومی و وحشی نیز میتوانید یک سری کار ها را انجام دهید برای مثال ظرف غذا یا آب را بیرون نگذارید. زباله های خود را داخل کیسه بگذارید و کاملا آن را بپوشانید تا زمان انداختن در سطل های زباله شهری در محیطی دور از دسترس سگ قرار دهید. باز هم تاکید میکنیم که مطمئن شود واکسیناسیون ها به روز هستند.

8- مراقب باشید که حیوان خانگی شما چه چیزی می خورد


داشتن یک رژیم غذایی سالم برای حیوانات خانگی شما بسیار مهم است به طوری که باعث پیشگیری از بیماری سگ دلبند شما میشود. با این حال، برخی از سگ ها کنجکاو هستند و ممکن است روی سطل زباله را پاره کنند تا ببینند داخل آن چیست. وقتی آنها این کار را انجام می دهند، ممکن است تصمیم بگیرند که غذای فاسد شده را بخورند که می تواند باکتری یا انگل روی آن باشد. شما باید برای پیشگیری از بیماری سگ شما از اجازه دادن این کار پرهیز کنید همچنین به هیچ عنوان اجازه استفاده از ظرف غذا و آب یا هرچیز مشترکی در بیرون از منزل مثلا پارک به سگ خود ندهید.

9- دست های خود را کاملا بشویید

از آنجایی که بسیاری از بیماری ها می توانند از حیوانات به انسان منتقل شوند، مراقبت از خود نیز مهم است. برای جلوگیری از ابتلا به چیزی، همیشه دست های خود را بعد از نوازش، دست زدن به غذا و خوراکی های حیوان و تمیز کردن آنها کاملاً بشویید. اگر حیوان خانگی شما بیمار نیست، به هر حال با شستن دستان خود، باعث پیشگیری از بیماری سگ دلبندتان شوید.

نتیجه بهترین راه پیشگیری از بیماری سگ

 • برای پیشگیری از بیماری سگ باید واکسن ها را به موقع به سگ بزنید.
 • از دارو های مربوطه جهت پیشگیری بیماری سگ استفاده کنید.
 • تمام تلاش خودتان را بکنید که یک غذای با کیفیت برای حیوان دلبندتان انتخاب کنید.
 • همیشه بعد از یک پیاده روی با سگتان آن را به طور کامل چک کنید که کک یا کنه نگرفته باشد.
 • سعی کنید سالی یک یا دوبار به دامپزشک جهت چک آپ مراجعه کنید.
 • اگر علائم بیماری در سگ شما وجود دارد فورا آن را پیش دامپزشک ببرید.
 • سعی کنید سگ خود را از ارتباط با حیوانات بومی و غریبه منع کنید.
 • برای پیشگیری بیماری سگ میتوانید هر چیزی که او میخورد را نظارت کنید.
 • به دلیل بیماری های مشترک بین انسان و حیوان سعی کنید دست خود را بعد از تماس با سگ کاملا بشویید.

امیدواریم تا مقاله (( راهنمای جامع پیشگیری از بیماری سگ )) توانسته باشد تا شما را در بسیار از امور کمک کرده باشد ممنونیم از شما که با پت خونه همراه بودید.

برای بر طرف کردن کک و کنه محصول خاصی وجود داره ؟‌

بله داخل دسته بندی لوازم بهداشتی سگ سایت پت خونه میتوانید بهترین اسپری های کک و کنه را خریداری کنید.

بهترین کلینیک های دامپزشکی در تهران کجاست ؟

برای مشاهده بهترین کلینیک های دامپزشکی در تهران میتوانید وارد لینک کلینیک های دامپزشکی تهران شوید.

(11 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟