10 نوع از بیماری های رایج در سگ ها + روش های فوق العاده درمان

بیماری های رایج در سگ ها

بیماری های رایج در سگ ها یکی از نگرانی های صاحبان آنها میباشد. ولی قبل از معرفی این بیماری ها اجازه دهید یک سری نکات را بیان کنیم. نگهداری حیوانات خانگی بسیار کار پسندیده‌ ای است. شما با نگهداری این موجودات بسیار دوست داشتنی مکان و غذای آن‌ها را تامین می‌کنید. با اینکار باعث افزایش روحیه و انرژی خود نیز میشوید.

مطالعات نشان داده اند که نگهداری حیوانات خانگی می‌تواند باعث درمان بسیاری از بیماری‌های روحی نظیر افسردگی شود. اما نگهداری از حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه می‌تواند پیامدهای منفی نیز داشته باشد. چه زمانی؟ زمانی که اطلاعات کمی در مورد انواع بیماری های رایج و روش های درمان بیماری های سگ داشته باشید.

بیماری های رایج در سگ ها چیست ؟

بیماری هایی که در سگ ها وجود دارند تنوع بسیار زیادی دارند به طوری که نمیتوان آنها را به طور کامل لیست کرد ولی میتوان رایج ترین آنها را به شما عزیزان بیان کنیم . بیماری در سگ ها باعث آسیب رساندن به حیوان و حتی درگیر شدن خودتان با بیماری میشود. پس بهتر است اطلاعات خود را در مورد شناخت انواع بیماری های رایج در سگ ها و حیوانات خانگی و همچنین روش‌های تشخیص آن‌ها بیش‌تر کنید.

حتی ممکن است بعضی اوقات برای رهایی از این بیماری‌ها مجبور شوید به متخصصین این امر مراجعه کنید. در این مقاله اطلاعاتی در مورد این بیماری‌ها ارائه می‌شود. همچنین می‌توانید برای درمان بیماری‌های حیوانات خانگی خود و تشخیص نوع بیماری از کمک های متخصصین و دامپزشکان ماهر استفاده کنید. بنابراین در این جا ما انواع بیماری ها و روش های درمان بیماری های سگ را به شما صاحبان پت توضیح میدهیم تا در شرایط بحرانی بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

1- بیماری سرطان در سگ

سرطان در سگ ها

یکی از بیماری های رایج در سگ ها سرطان است. در این حیوانات دوست داشتنی مانند انسان ها این بیماری وجود دارد. سرطان نوعی بیماری در سگ هست که به طور معمول در سگ های با سنین بالا دیده میشود که در این بیماری سلول های بدن به طور غیر قابل کنترلی رشد میکنند، بافت‌های بدن رو از بین برده و می‌تواند به مناطق دیگری از بدن سرایت کرده و به آن ها ضربه بزند.

درست مثل انسان‌ها، سگ ها هم انواع مختلف از سرطان را دارند. دلایل اصلی وجود سرطان هنوز پزشکان نتوانسته اند پیدا کنند ولی تاثیر گذاری یک سری مسائل مشخص شده است مانند محیط زندگی، مواد غذایی مصرفی و ارثی بودن آن.

علائم تشخیص سرطان در سگ ها

وجود غده خوش خیم یا بدخیم، ورم، زخم‌ هایی که دیر به دیر درمان می‌شوند و یا درمان نمی شوند، بی‌حالی، بوی بد دهان، ترشحات غیرطبیعی از قسمت‌های مختلف بدن، کاهش وزن، از دست دادن ناگهانی تعادل، کاهش یا از دست دادن اشتها، مشکل در تنفس و ادرار یا مدفوع از نشانه های سرطان و بیماری های رایج در سگ ها هستند.

پیشگیری سرطان در سگ ها :  عقیم کردن بعد از اولین دوره پریودی در سگ های ماده می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را به صفر برساند و در سگ‌های نر عقیم کردن باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان بیضه می شود.

راه های درمان سرطان : جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی

2- دیابت

بیماری دیابت در سگ ها

دومین بیماری ای که جزو بیماری های رایج در سگ هاست دیابت است. شاید برایتان سوال باشد که دیابت در سگ ها هم هست؟ باید در جواب این سوال بگوییم که بله دیابت در سگ ها مانند انسان ها وجود دارد و جزو یکی از بیماری های رایج در سگ ها به شمار میرود که ممکن است سلامت و زندگی آنها را به شدت سخت کند. زمانی که سن سگ ها بالا میرود در گیر بیماری دیابت میشوند. خوشبختانه بیماری دیابت با ورزش و رژیم غذایی منظم قابل کنترل است.

البته در صورتیکه پزشک تشخیص دیابت بدهد این سگ ها نیز مانند انسان نیاز به تزریق منظم انسولین دارند. از دلایل ابتلای سگ‌ها به دیابت را میتوان ژنتیک، چاقی، استرس و هیجان بیش از حد و التهاب لوزالمعده در نظر گرفت. خطر ابتلا به بیماری دیابت در سگ‌های بین ۶الی ۹ ساله بیشتر است و نژادهای تریر استرالیایی، اشناوزر مینیاتوری، کیش‌هاند، پودل و داشهوند خطر ابتلای بیشتری نسبت به بقیه نژادها دارند.

علائم بیماری دیابت در سگ ها : افزایش/کاهش اشتها، افزایش مصرف آب، کاهش وزن، افزایش ادرار، بی‎حالی، عفونت ادراری، استفراغ، آب مروارید یا کوری

راه های پیشگیری بیماری دیابت: تمرین و ورزش روزانه، جلوگیری از چاقی و اضافه وزن، انتخاب رژیم غذایی مناسب، استفاده از غذا های خشک با کیفیت

درمان: داروهای خوراکی، رژیم غذایی پر فیبر، تزریق انسولین

3- کرم قلب، بیماری کشنده و خطرناک 

بیماری کرم قلب در سگ ها

از دیگر بیماری های رایج در سگ ها میتوان به بیماری کرم قلب اشاره کرد. این بیماری توسط پشه ها به حیوانات منتقل میشود و در سگ‌ها بسیار شایع است ولی جای نگرانی نیست چون کاملاً قابل درمان است. ولی با این حال جزو بیماری های رایج در سگ ها است و ممکن است سلامت آنها را به خطر بیندازد. این کرم‌ها برای زیاد شدن به یک کرم ماده و یک کرم نر نیاز دارند. همچنین این انگل می‌تواند تا ۳۰ سانتی‌متر رشد کند که این بیماری رایج در سگ ها با آزمایش خون و چکاپ دوره ای حیوان توسط متخصص قابل تشخیص و درمان است. ‌

علائم بیماری کرم قلب در سگ ها:  مشکل در تنفس،  سرفه،  استفراغ، کاهش وزن و خستگی بیش از حد

پیشگیری بیماری کرم قلب: کرم‌قلب به راحتی با مصرف قرص‌هایی که معمولا به صورت ماهانه توسط دامپزشک تجویز می‌شوند قابل پیشگیری است.

درمان بیماری کرم قلب : دارو های خوراکی

4- بیماری تنفسیِ کنل کاف یا سرفه در سگ

بیماری کتل کاف در سگ ها

کنل کاف یه نوع بیماری عفونی در سگ میباشد که باعث سرفه و التهاب تارهای صوتی آن میشود. کنل کاف که جزو بیماری های رایج در سگ ها شناخته میشود، در واقع مجموعه‌ای از عفونت‌های ویروسی و باکتری هایی که باعث التهاب تارهای صوتی سگ می‌شود میباشند. این ویروس به راحتی از طریق سرفه سگ انتشار پیدا کرده و مسری می باشد.

  علائم بیماری تنفسی کنل کاف: سرفه خشک و مداوم در سگ، عق زدن، تب، ترشحات بینی

پیشگیری بیمار یتنفسی کنل کاف : این ویروس می‌تواند از طریق ظرف غذا یا آب مشترک و یا حتی بازی کردن دو سگ باهم منتقل شود. سگ‌هایی که واکسینه نشدن بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری هستند. پیشنهاد پت خونه در نظر گرفتن سگ خود جهت بازی کردن با سگ های دیگر و به همراه داشتن ظرف شخصی خود سگ در بیرون از منزل میباشد.

درمان بیماری کنل کاف : اگر سگ شما علائم کنل کاف رو دارد می‌تونید همزمان با مراجعه به دامپزشک روش‌های زیر را نیز انجام دهید.سگ مبتلا رو از سگ‌های دیگه جدا کنید.بوخور یا بخار دوش می‌تواند مجرای تنفسی تحریک شده رو تسکین دهد. از قرار دادن سگ در معرض دود سیگار یا سایر دخانیات خودداری کنید.مطمئن شوید که سگ در محیطی بدون استرس استراحت می‌کند.

5- پاروو ویروس (Parvo virus)

بیماری پاورو ویروس

یکی دیگر از بیماری های رایج در سگ ها پاروو ویروس میباشد که بسیار مسری بوده و اغلب در حیواناتی دیده می‌شود که واکسن نزده اند. در دو نوع عفونت روده ای که با اسهال، استفراغ و بی اشتهایی و کاهش وزن حیوان و نوع گرفتگی عضلات قلبی که منجر به مرگ میشود ظاهر میشود. نوع اول این عفونت قابل درمان میباشد.

  علائم بیماری رایج پاروو ویروس: بی حالی، استفراغ شدید، از دست دادن اشتها، اسهال خونی

پیشگیری: برای پیشگیری از پاروویروس  برنامه واکسیناسیون سگ ها را بسیار جدی بگیرید. اولین دوز آن در ۸ هفتگی، دوز دوم در ۱۰ هفتگی و دوز سوم حدود ۱۶ هفتگی به سگ تزریق میشود. واکسن‎های بعدی نیز به صورت سالیانه به سگ تزریق می‌شوند. احتمال مبتلا شدن سگ به پاروویروس حتی بعد از واکسیناسیون هم وجود دارد اما بدن سگ در برابر آن قوی شده و خیلی راحت‌تر دوره‌ی ویروس را پشت سر میگذارد.

 درمان بیماری پاروو ویروس : تزریق واکسن

6- ویروس هاری

بیماری هاری در سگ ها

یکی از بیشتری بیماری های رایج در سگ های هاری است. هاری یک بیماری ویروسی است که مغز و نخاع تمام پستانداران، از جمله گربه‌ها، سگ‌ها و انسان‌ها رو تحت تاثیر قرار می‌دهد. ویروسی که باعث این بیماری می‌شود یکی از خطرناکترین ویروس‌هایی  شناخته شده تا به امروز میباشد.  علت اصلی این بیماری قابل پیشگیری میباشد ولی در صورت مبتلا شدن به این بیماری رایج، دیگر راه برگشتی وجود ندارد. هاری اغلب از طریق گاز گرفتن از حیوان آلوده به حیوان دیگر منتقل می‌شود. این بیماری در فضای باز یا هرجا که سگ یا گربه واکسینه نشده وجود دارد می تواند شیوع پیدا کند.

 علائم بیماری هاری: تغییر در رفتار، بی قراری، دلهره و پرخاشگری، گاز گرفتن یا پارس کردن، حمله کردن به حیوانات دیگر و انسان ( حتی اشیا بی‌جان )، تب، حساس شدن، پنهان شدن در محیط‌های تاریک، خوردن اشیای غیر معمول، فلج شدن عضلات گلو و فک، کف کردن دهان، فلج شدن پاهای عقب، از دست دادن اشتها، ضعف، تشنج و در نتیجه مرگ ناگهانی.

پیشگیری بیماری رایج هاری : واکسن هاری زدن، جلوگیری از تماس با حیوانات وحشی

درمان: متاسفانه بعد از بروز علائم هیچ درمانی برای بهبود وجود ندارد.

7- بیماری دیسپلازی مفصلی لگنی سگ ها

بیماری دیسپلازی مفصلی لگنی سگ ها

هفتمین موضوع از بیماری های رایج در سگ ها بیماری دیسپلازی است. دیسپلازی نوعی بیماری استخوانی در سگ ها میباشد که باعث می‌شود کشکک مفصل لگن سگ دچار دررفتگی شود. این بیماری معمولا در زمان تولگی سگ و قبل از بالغ شدن در حدود ۴ ماهگی شروع می‌شود.

علائم این بیماری رایج در سگ ها: مقاومت در برابر فعالیت و دویدن، پهن و قوی شدن دست‌ها، احساس ضعف در پاهای عقب، درد در لگن، ناتوانی در دویدن، کاهش فعالیت، راه رفتن دشوار

پیشگیری : رژیم غذای  صحیح، ثابت نگه داشتن وزن مناسب، داشتن فعالیت روزمره

درمان: تنها راه درمان این بیماری عوض کردن مفصل و جایگزین کردن آن با فلز و پلاستیک از طریق جراحی میباشد.

8- دیستمپر

بیماری استمپر

بیماری ديستمپر سگ‌ ها بيماری ويروسي، واگيردار و خطرناك است. اين ويروس به اعضاي مختلف بدن از جمله دستگاه ‌تنفس، دستگاه ‌گوارش، سيستم ‌عصبي‌ مركزي و همچنين بافت چشم حمله مي‌كند. و باعث اختلال در این نقاط و از بین بردن آن ها میشود.

خوشبختانه به دليل کشف واكسن آن در سال ۱۹۵۰  اين بيماری به ندرت اتفاق مي‌افتد. با اين حال سگ‌هايي كه واكسيناسيون نشده اند (به خصوص توله‌سگ‌ها) خطر مبتلا به این بیماری را بیشتر دارند.

 علائم بیماری دیستمپر : ترشحات چشم‌ها و بيني، تشنج، چرخش به دور خود، كج شدن سر، لرزش عضلات، تلو تلو خوردن، فلجي در بخشي از اندام‌ها و يا فلجي كامل، ورم چشم 

پیشگیری این بیماری : مطمئن شويد كه سگ‌تان دوره‌ي كامل واكسن خود را تمام كند زيرا يك امر حياتي براي جلوگيري از بيماری سگ‌هاست. بهداشت را رعايت كنيد، اگر ويروس ديستمپر روي سطوح وجود داشته باشد به راحتي  به وسيله مواد ضد‌عفوني كننده از بين مي‌رود. از ارتباط سگ‌تان با حيوانات آلوده و حيوانات حيات وحش جلوگيري كنيد.

درمان بیماری دیستمپر: در حال حاضر دارويي براي از بين بردن ويروس ديستمپر وجود ندارد. ولی تحت نظر دامپزشک خود میتوانید این بیماری را کنترل کنید.

9- بیماری دندانی در سگ ها

بیماری دندانی در سگ ها

عفونت‌های دهان و دندان معمولا جزو بیماری های رایج در سگ ها بوده که بعد از سه سالگی در این حیوانات ایجاد می‌شود. تاتار و ژنژیویت یکی از رایج‌ترین مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان سگ‌ها است. این درحالی است که بیماری‌های پریودنتال شدید مانند آبسه معمولا در سگ‌هایی که سن بالایی دارند، بیشتر دیده میشود. علائم بیماری‌های دندانی عبارتند از شل شدن دندانها، کاهش اشتها، نخوردن مواد غذایی خشک، خارج شدن خون و چرک از دهان، خواب طولانی، توده‌های لثه یا زیر زبان و تغییر رنگ دندان‌ها و لثه‌ها.

برای درمان این بیماری‌ رایج سگ ها باید تمیز کردن دندان‌های سگ را جدی بگیرید. همه این درمان‌ های موجود باید توسط دندانپزشک مخصوص حیوانات خانگی شما انجام شوند. مراقبت‌های دهان و دندان برای حیوان خانگی شما بسیار مهم است و بازدید مرتب توسط دندانپزشک مخصوص حیوانات خانگی بهترین راه برای جلوگیری از بیماری‌های دندانی میباشد. بنابراین با تمیز کردن دهان سگ و مراجعه دوره ای به دامپزشک میتواند خطر مبتلا به این بیماری را از بین برد.

10- کک ها و کنه ها

بیماری های رایج در سگ ها

و در نهایت دهمین بیماری از بیماری های رایج در سگ ها کک و کنه است. کنه‌ها و کک‌ها، با وجود اینکه بسیار ریز هستند، ناقل انواع بیماری‌ها هستند و بیشتر منجر به بیماری های پوستی می‌شوند که با مراقبت‌های بهداشتی و چکاپ این مسئله قابل پیشگیری و درمان میباشد. پس توصیه میشود اگر میخواهید از سگ‌ها در برابر کنه و کک‌ها محافظت کنید به طور منظم آنها را حمام کنید این کار باعث جلوگیری از ابتلا به خیلی از بیماری‌ها می‌شود.

از اینکه تا به اینجا همراه ما بودید ممنونیم. امیدواریم توانسته باشیم تا کمکی به شما و این حیوانات فوق العاده کرده باشیم. ما سعی کردیم تا تمامی بیماری های سگ را به شما عزیزان معرفی کنیم تا در صورت مبتلا به آنها بتوانید راحت تر تصمیم گیری کنید تا زندگی حیوان خانگی شما بخطر نیوفتد. شما میتوانید تمامی مقاله های آموزشی و محصولات مربوط به نگهداری سگ و گربه را در سایت پت خونه مشاهده کنید و از خدمات ما استفاده کنید.

وقتی سگم به یکی از بیماری ها مبتلا شد باید پیش کدام دامپزشک بروم ؟

شما میتوانید با یکی از شماره هایی که در مقاله بهترین کلینیک های دامپزشکی تماس بگیرید و از خدمات آنها استفاده کنید.

برای جلوگیری از هار شدن سگ باید چیکار کنم ؟

به شما توصیه میشود حتما واکسن هاری را به سگ خود بزنید و رژیم غذایی او را رعایت کنید.

آیا واکسن زدن از تمامی بیماری ها جلوگیری میکنه ؟

واکسن زدن باعث مقاوم و ایمن سازی بدن میشود و میتوان گفت که 80 الی 90 درصد از خطرات جانی حیوان جلوگیری میکند.

(7 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟