10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! غذا های ممنوعه سگ

10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند!

 سگ‌ها می‌توانند فرصت‌طلب باشند در لحظه ای غفلت چیز هایی را بخورند که باعث به خطر افتادن سلامتیشان شود. همچنین صاحبان و یا دوستداران آن ها با توجه به اینکه اطلاعات کافی در مورد سیستم گوارش و بدن سگ ها ندارند ناخواسته غذاها یا موادی را به سگ ها می دهند که نمی دانند ممکن است باعث بروز مشکلات جبران ناپذیر در سگ بشوند.

بنابراین با توجه به این نکات بسیار مهم تصمیم گرفته ایم که مقاله ایی در خصوص غذاهای ممنونه سگ ها با عنوان 10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! کرده ایم. با این حال اصلا جای نگرانی نیست؛ در صورتی که غذا های ممنوعه سگ هارا بشناسید، متوجه می شوید که همه غذاها و نوشیدنی‌های روزانه خطرناک نیستند.

بیاموزید که کدام مورد برای سگ شما خطرناک است.

جـــای شما در این لیست خالــیست؟!

جــهت رزرو تــبلیغات مــی‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

1- شکلات

10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! - شکلات

از اولین غذا های ممنوعه سگ ها در این مقاله میتوان به شکلات اشاره کرد. اگر سرپرت یک سگ هستید، ممکن است قبلاً شنیده باشید که هرگز نباید به حیوان خانگی خود غذایی حاوی شکلات بدهید. اما دقیقاً چرا این خوراکی خوشمزه برای سگ ها بسیار خطرناک است؟ شکلات حاوی آلکالوئیدی به نام تئوبرومین است که اثرات محرک مشابه کافئین دارد. در حالی که بدن انسان ها می تواند تئوبرومین را به سرعت هضم کرده و تبدیل به انرژی کنند، بدن بسیاری از حیوانات – از جمله سگ، گربه، پرندگان و خرگوش – توانایی اینکار را ندارند.

مصرف شکلات در صورتی که حتی مقدار کمی باشد ممکن است باعث مسمومیت شود.

اگر فکر می کنید که سگ شما مقداری شکلات خورده است، فوراً با یک کلینیک دامپزشکی اورژانس در شهر سکونت خود تماس بگیرید. به یاد داشته باشید که معمولا داخل خانه های ایرانی شکلات و یا آب نبات وجود دارد، بنابراین تمام آن ها را دور از دسترس حیوانات خانگی خود قرار دهید و فراموش نکنید که به افراد دیگر منزلتان نیز یادآوری کنید که این کار را انجام دهند. اهمیت این موضوع به قدری هست که ما به عنوان اولین غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! در این مقاله قید کردیم.

2- سیر و پیاز و تره فرنگی

10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! - سیر و پیاز

دومین آیتم از غذا های ممنوعه سگ، سیر میباشد. سگ ها نباید پیاز، سیر و تره فرنگی بخورند زیرا آن‌ها گروهی از سبزیجات به نام آلیوم (allium) هستند که حتی مصرف اندک آن‌ها توسط حیوان، چه به صورت خام و چه به صورت پخته،  باعث مسمومیت جدی سگ شما می‌شود. آلیوم ها (alliums) حاوی سمومی به نام دی سولفید و تیوسولفینات هستند که باعث آسیب به گلبول های قرمز می شوند.حال این مسمومیت در میان سگ ها متفاوت می‌باشد به طوری که بعضی از سگ ها نسبت به سیر و پیاز حساس ترند.


به یاد داشته باشید که سیر و پیاز و تره فرنگی را می توان در بسیاری از مواد غذایی مانند سس ها، غذا های خانگی و سالاد ها یافت. بنابراین صاحبان سگ و یا دوست داران آن ها، باید از سیر و پیاز و یا مواد غذایی که حاوی این مواد ممنوعه و سمی برای سگ ها هستند جدا دوری کنند.

4- غذاها و نوشیدنی های شیرین

اجازه ندهید سگ شما چیزی که حاوی قندهای فرآوری شده است را بخورد. همانطور که قند زیاد در انسان ها باعث افزایش وزن، پوسیدگی دندان و یا حتی دیابت می‌شود در سگ ها نیز همین مشکلات وجود دارند بنابراین از دادن کلوچه، کیک، نوشابه و یا هر چیز حاجی قند های فرآوری شده، خودداری کنید. بنابراین هر چیز شیرین جزو غذا های ممنوعه سگ ها بحساب می آید.

10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! - مواد غذایی شیرین

4- شیرین کننده های مصنوعی (زایلیتول)

یکی دیگر از غذا های ممنوعه سگ غذا هایی است که در داخل آن ها از شیرین کننده های مصنوعی استفاده شده است. در انسان ها و سگ ها، سطح قند خون با ترشح انسولین از لوزالمعده کنترل می شود. در انسان ها، زایلیتول (Xylitol) ترشح انسولین از لوزالمعده را تحریک نمی کند. درحالی که در سگ‌ ها متفاوت است.

وقتی سگ‌ها غذایی حاوی زایلیتول می‌خورند، این ماده سریع‌تر در جریان خون جذب شده و ممکن است منجر به ترشح قوی انسولین از لوزالمعده شود. این آزادسازی سریع انسولین ممکن است در عرض 10 الی 60 دقیقه پس از خوردن مواد حاوی زایلیتول منجر به کاهش سریع و عمیق سطح قند خون (هیپوگلیسمی) شود. دامپزشکان متخصص می گویند، این مشکل بدون درمان بوده و میتواند به سرعت زندگی سگ ها را نابود کند.

یک نکته مهم برای صاحبان گربه : به نظر نمی رسد زایلیتول برای گربه ها خطرناک باشد. به نظر می رسد که گربه ها، حداقل تا حدی به دلیل بیزاری از شیرینی ها، در امان هستند. با این حال، صاحبان جوندگان باید مراقب باشند، زیرا این حیوانات پس از خوردن محصولات حاوی زایلیتول، مانند سگ‌ها دچار قند خون پایین و تشنج می‌شوند. بنابراین شیرین کننده های مصنوعی جزو غذا های ممنوعه سگ به شمار میرود.

5- الکل ( از غذا های ممنوعه سگ )‌

10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! - الکل

الکل بر روی کبد و مغز سگ همان اثری را دارد که روی انسان ها دارد. اما برای آسیب رساندن به سگ شما مقدار بسیار کمی از آن هم کافی است. بنابراین غذا و یا نوشیدنی ای حاوی الکل نباید هیچوقت بخورند! فقط کمی آبجو، مشروب، شراب یا غذا با الکل، می تواند باعث استفراغ، اسهال، مشکلات هماهنگی، مشکلات تنفسی، کما و حتی مرگ شود. و هر چه سگ شما کوچکتر باشد، تاثیر الکل و مشکلات مخصوص به خود بیشتر خواهد بود . بنابراین الکل نیز یکی از غذا های ممنوعه سگ به شمار میرود.

6- چای، قهوه و هر چیز کافئین دار

کافئین یک محرک است، به همین دلیل است که به انسان ها کمک می کند بیدار بمانند. بیشتر علائم مسمومیت ناشی از اثرات محرک، کافئین است. به احساس خود پس از 3 فنجان قهوه فکر کنید تا متوجه شوید که سگ یا گربه شما پس از نوشیدن یک نوشیدنی انرژی زا چه چیزی را تجربه می کند. حیوانات خانگی که کافئین مصرف می کنند ضربان قلبشان افزایش یافته و پیش فعال، عصبی و بیقرار می‌شوند و نمی‎توانند به آرامی در جای خود ثابت بمانند و دائما سر و صدا می‌‎کنند.

کافئین همچنین فشار خون را بالا برده و باعث آریتمی قلبی می شود که برای سگ بسیار خطرناک باشد. همچنین می تواند به اندام های اصلی مانند کبد، قلب، کلیه ها، ریه ها و سیستم عصبی مرکزی آسیب برساند. به همین خاطر کافئین را در ششمین آیتم 10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند قرار داده ایم.

7- انگور و کشمش

یکی دیگر از غذا های ممنوعه سگ انگور و کشمش میباشد. اگر می‌خواهید سگ بیمار و تنبل و افسرده داشته باشید به آن انگور و کشمش بدهید. میوه ها و مواد بهتری وجود دارد که به سگ خود بدهید ولی انگور و کشمش می توانند باعث نارسایی کلیه در سگ ها شده و مصرف فقط مقدار کمی از آن سگ دلبند شما را بیمار کند. استفراغ مکرر یک نشانه اولیه است و در عرض یک روز، سگ شما بیحال و افسرده خواهد شد. بنابراین حواستان به این غذا های ممنوعه سگ باشد.

8- بستنی و سایر محصولات لبنی

10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! - بستنی

در یک روز گرم، ممکن است دلتان بخواهد که بستنی خود را با سگ خود بدهید، ولی این کار بسیار اشتباهه، در عوض به آن‌ها آب سرد بدهید. شیر و محصولات مبتنی بر شیر مانند پنیر و … می توانند باعث اسهال و سایر مشکلات گوارشی برای توله سگ شما شوند، همچنین می توانند حساسیت و آلرژی های غذایی ایجاد کنند وباعث ایجاد خارش در آن‌ها شود.

بنابراین بستنی و محصولات لبنی جزو غذا های ممنوعه سگ ها به شمار میرود

8- چربی های گوشت و استخوان

چربی بریده شده از گوشت، چه پخته و چه نپخته، می تواند باعث پانکراتیت ( تورم لوزالعمده ) در سگ شود و مشکلات جدی در سیستم گوارش و هضم حیوان به وجود آورد. در مورد استخوان دادن به سگ با وجود اینکه یک امر طبیعی به نظر می رسد، می تواند با مسدود کردن نای باعث خفگی شده و یا باعث بریدگی در سیستم گوارش سگ شود.

9- خرمالو ، هلو و آلو

مشکل این میوه ها دانه یا هسته آن هاست. دانه های خرمالو می توانند باعث ایجاد مشکل در روده کوچک سگ شوند. روده را مسدود کرده و باعث عفونت روده خواهد شد، همچنین هسته های هلو و آلو نیز سیانید دارند که هم برای انسان و هم برای سگ سمی است تنها تفاوت اینست که انسان ها از این موضوع اطلاع دارند و مصرف نمیکنند ولی سگ ها نمی‌دانند ممکن است چه عواقبی بعد از خوردن هسته این میوه ها در انتظارشان باشد.

10-گوشت خام ( مرغ و ماهی و … )

تا حالا از خودتان پرسیدید که چرا ما گوشت خام نمی‌خوریم؟ جدا از بحث مزه گوشت خام قطعا دلیل اصلی آن وجود باکتری ها و انگل های موجود در آن ها می‌باشد که باعث ایجاد انواع بیماری ها در انسان می‌شوند. برای سگ ها نیز همین موضوع وجود دارد و باعث انتقال انگل و باکتری به بدن سگ و در نتیجه بیماری می‌شود. از اولین علائم آن می‌توان به استفراغ، تب و غدد لنفاوی بزرگ اشاره کرد. درست است که قابل درمان می‌باشد ولی ممکن است ضررهای جبران ناپذیری هم داشته باشند. بنابراین تمامی گوشت ها ( مرغ ، ماهی و … ) باید به صورت پخته شده و بدون ادویه به سگ داده شود.

بنابراین گوشت خام مرغ و ماهی و … میتواند جزو غذا های ممنوعه سگ باشد.

10- نمک

10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! - نمک - چیپس

به هیچ عنوان مواد غذایی حاوی نمک را در دسترس سگ ها قرار ندهید. درصد بسیار زیادی از غذاهای انسان نمک وجود دارد مانند انواع غذاهای ایرانی، چیپس، پفک، تنقلات و … . خوردن نمک زیاد می تواند سگ شما را به طور جدی تشنه کند. این یعنی اینکه که سگ شما مجبور است آب زیادی بخورد و می توان منجر به مسمومیت با یون سدیم شود.

علائم استفاده نمک زیاد قطعا استفراغ، اسهال، افسردگی، لرزش، درجه حرارت بالا و تشنج و یا حتی مرگ می‌باشد. بنابراین اگر به سلامت سگ خود اهمیت می‌دهید از دادن نمک و یا حتی غذا های حاوی ادویه و نمک به آن ها جدا خودداری کنید.

نتیجه 10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند !

با توجه به نکاتی که در طول این مقاله به شما گفتیم اگر میخواهید از غذا های خانگی برای تغذیه سگ خود استفاده کنید باید خیلی با دقت عمل کنید تا مشکلی برای حیوان خانگی شما بوجود نیاید. اگر وقت و هزینه مورد نیاز جهت تامین غذای خانگی سگ خود ندارید پیشنهاد پت خونه به شما استفاده از انواع غذای خشک سگ و انواع کنسرو ها و غذا های تَر سگ با برند های معتبر میباشد تا بدون هیچ نگرانی و صرف وقت زیاد برای درست کردن غذای کامل سگ خود، نیاز های روزمره آن ها را تامین کنید.

ما در این مقاله 10 غذایی که سگ ها نباید هیچوقت بخورند! را معرفی کردیم. در نظر داشته باشید که سگ ها، مخصوصا نژاد های کوچک، بسیار سیستم بدنی حساسی دارند که نیازمند مراقبت های زیادی می‌باشند بنابراین اگر به سلامت حیوان خانگی خود اهمیت می‌دهید و مثل ما، آن ها را جزو خانواده خود می‌دانید به تک تک نکات بالا توجه داشته و چیزی را فراموش نکنید.

آیا نژاد سگ در تاثیر غذا های ممنوعه تاثیر میگذارند ؟

بله سگ های نژاد کوچک بسیار حساس تر از سگ های نژاد بزرگ میباشند.

بهترین گزینه برای جایگزین غذا های خانگی سگ چیست ؟

پت خونه به شما استفاده از غذا های خشک مخصوص سگ میباشد.

از کجا بفهمم که سگم به یک غذای خاص آلرژی دارد ؟

معمولا علائم آلرژی تنوع زیادی دارد ولی متداول ترین آنها: تغییر شکل پوست، رنگ لثه، اسهال، استفراغ و … میباشد.

چرا غذا های دارای قند را اصلا نباید به سگم بدم ؟

بدن سگ ها به دلایل ژنتیکی نمیتواند انسولین تولید کند بنابراین در صورت مصرف مواد غذایی قند دار خیلی زود دچار بیماری دیابت خواهند شد.

(21 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟