معرفی 10 غذای خطرناک و مضر برای گربه ها + لیست کامل

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

همانطور که تمامی دامپزشکان و صاحبان گربه میدانند، گربه ها سیستم گوارش بسیار حساسی دارند و ممکن است با یک ماده غذایی ساده، خیلی زود دچار مشکل شوند. شما باید به عنوان سرپرست گربه خود اطلاعات دقیقی از غذا های خطرناک و مضر برای گربه داشته باشید. ما در پت خونه سعی کردیم تا تمامی موادی برای گربه ها خطرناک و مضر هستند را بیان کنیم تا در آینده حیوان خانگی شما دچار مسمومیت غذایی نشود. با ما همراه باشید.

غذای خطرناک و مضر برای گربه ها

غذاهای زیادی برای گربه‌ها وجود دارد که می‌توانند سمی یا مضر باشند. پت خونه برخی از رایج‌ترین غذا های خطرناک و مضر برای گربه‌ها را جمع آوری کرده است و شما باید تمامی آنها را بخاطر داشته باشید تا در صورت امکان این مواد غذایی را از دسترس گربه خود دور نگهداشته و اجازه خوردن آنها را به حیوان خانگی خود ندهید.

1- شکلات

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

یکی از مهم ترین غذای مضر گربه که بسیار خطرناک است و در اکثر خانه ها وجود دارد، شکلات است. برخی گربه ها حس بسیار کنجکاوانه ای دارند و بدنبال وسایل و مواد غذایی تازه میگردند. و از آنجا که شکلات در منزل ها پیدا میشود احتمال اینکه گربه شما از این غذای مضر بخورد بسیار زیاد است. شکلات حاوی تئوبرومین و کافئین بوده که برای گربه‌ها بسیار سمی است. مصرف مقدار کمی شکلات می‌تواند باعث استفراغ، اسهال، لرزش و حتی تشنج شود.

بنابراین توجه داشته باشید که به دلیل اهمیت زیاد این ماده غذایی، بعنوان اولین غذای خطرناک و مضر برای گربه ها بیان شده است.

2- سیر و پیاز

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

دومین ماده غذایی که برای گربه ها بسیار مضر و خطرناک هستند، سیر و پیاز میباشد. این مواد غذایی نیز در همه خانه ها پیدا میشود و یک سهل انگاری کوچک باعث میشود تا گربه شما آنرا میل کند. ساختار بدن گربه ها به شیوه ای است که بعد از مصرف سیر و پیاز باعث از بین رفتن گلبول های قرمز خون گربه شما شده و این موضوع باعث ایجاد کم خونی و بسیاری از بیماری های خونی در بدن گربه ها میشود. بنابراین سیر و پیاز را دومین آیتم غذای خطرناک و مضر برای گربه ها معرفی میکنیم.

3- انگور و کشمش

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

سومین غذای خطرناک و مضر برای گربه ها انگور و کشمش میباشد. این میوه به دلیل وجود قند بسیار زیاد ممکن است باعث بوجود آمدن بیماری دیابت و حتی باعث نارسایی کلیه در گربه شود. بنابراین باید مراقبت باشید که گربه دوست داشتنی شما به هیچ عنوان دسترسی به این میوه نداشته باشد. علائم مصرف انگور و کشمش در گربه ها به شرح زیر میباشد:

  • بی قرار بودن
  • بیش فعالی
  • استفراغ پی در پی

4- غذا های خانگی که ما میخوریم

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

غذا هایی که ما میخوریم و مصرف میکنیم قطعا مناسب گربه ها نیست. دو تا از دلایل بسیار مهمی که غذا های خانگی ما برای گربه ها بسیار مضر و خطرناک هستند به شرح زیر میباشد:

1- غذا هایی که انسان ها میخورند متناسب با رژیم و ارزش غذایی خودشان میباشد در حالی که مصرف آن برای گربه ها به نحویست که نمیتواند نیاز کامل بدن آنها را تامین کند.

2- به دلیل وجود ادیه های مضر مانند فلفل قرمز و … مصرف غذا های ما انسان ها باعث ایجاد مشکل در سیستم کلیوی و گوارشی گربه ها میشود.

بنابراین میتوانید غذا های خانگی را نیز جزو غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها معرفی کرد.

5- استخوان

برخی از افراد فکر میکنند گربه ها نیز مانند سگ ها استخوان میخورند. در نظر داشته باشید که گربه ها ممکن است به یک سری استخوان های کوچک مثل پای مرغ علاقه نشان دهند ولی سیستم بدن آنها اصلا مناسب مصرف استخوان نیست و ممکن است بعد از خوردن و جویدن استخوان، قطعات آن داخل گلوی گربه گیر کند و باعث خفگی آنها شود. بنابراین اگر سلامت گربتان اهمیت دارد از دادن استخوان پرهیز کنید.

پس در نظر داشته باشید که پنجمین غذای مضر گربه میتواند استخوان باشد.

6- غذای مخصوص سگ

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

یکی دیگر غذای خطرناک و مضر برای گربه ها، غذای مخصوص سگ میباشد. غذا های خشک سگ و گربه از نظر مواد اولیه ممکن است شباهت بسیار زیادی با هم داشته باشند ولی از آنجا که غذا های گربه مخصوص تغذیه آنها تهیه شده است و میزان پروتئین، ویتامین و میزان چربی آنها با غذای سگ متفاوت است، مصرف این غذا باعث سوء تغذیه شدید گربه شده و سلامت آنرا بشدت به خطر میندازد. بنابراین بعنوان یک غذای مضر گربه شناسایی میشود.

7- دارو های انسانی

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

بعضی از صاحبان گربه فکر میکنند زمانی که حیوانشان مریض میشود دارو های ما انسان ها میتواند برای آن مفید باشد. برای مثال گربه شما دچار بیماری سرما خوردگی میشود و شما تصمیم میگرید که به آن مقدار کمی قرص سرما خوردگی بدهید. این کار نه تنها باعث بهبود گربه نمیشود بلکه باعث بروز مشکلات بسیار جدی تر میشود. بنابراین حتما دارو های انسانی را نیز به عنوان غذای خطرناک و مضر برای گربه ها بخاطر داشته باشید.

8- گوشت خام

درست است که گربه ها گوشت خوار میباشند ولی اگر از یک گربه مراقبت میکنید باید بدانید که سیستم گوارش او با بقیه گربه های وحشی بسیار متفاوت است. گوشت خام میتواند حاوی انگل باشد که در صورت مصرف میتواند به بدن گربه شما منتقل شود. بنابراین بهترین روش برای از بین بردن انگل های گوشت، پختن آن میباشد. پس گوشت خام را نیز بعنوان غذا های مضر و خطرناک گربه بیاد داشته باشید.

9- تخم مرغ خام

با مصرف تخم مرغ خام توسط گربه، خطر مبتلا شدن به عفونت سالمونلا وجود دارد و ممکن است سلامت آن را بخطر بیندازد. همچنین مصرف زیاد تخم مرغ خام باعث التهاب پوست، ریزش مو و کم شدن سرعت رشد به خاطر کمبود بیوتین در بدن آنها شود. بنابراین تخم مرغ خام جزو نهمین غذای مضر گربه شناخته میشود و نباید به هیچ عنوان به او اجازه خوردن تخم مرغ خام را بدهید.

10- غذا های خشک بدون کیفیت

معرفی 10 غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها

در نظر داشته باشید که برای اینکه گربه شما در طول عمر خود بتواند زندگی راحت و شادی داشته باشد، باید حتما از غذا های مخصوص با کیفیت استفاده کنید. برخی از افراد فقط به قیمت مواد غذایی نگاه میکنند در حالی که متوجه این امر نیستن که اگر سلامت گربشان بخطر بیوفتد مجبور هستند هزینه های چندین برابری را برای کلینیک دامپزشکی پرداخت نمایند. برخی از برند های بسیار با کیفیت که میتوانید برای گربه خود تهیه کنید به شرح زیر میباشد:

سخن آخر غذای های خطرناک و مضر برای گربه ها

تمامی مواردی که خدمت شما اعلام شد بسیار مهم هستند و به هیچ عنوان نباید در دسترس گربه قرار داده شوند. مصرف هر کدام عواقب خاص خود را دارند و اگر میخواهید گربه شما زندگی راحت و شادی داشته باشد حتما تمامی موارد را بخاطر داشته باشید. امیدواریم که مقاله غذا های خطرناک و مضر برای گربه ها، برای شما عزیزان و دوست داران گربه مفید بوده باشد.

خوشحال میشیم شما هم داخل کامنت ها نظر خودتون رو بیان کنید.

اگر بخوام خودم برای گربه غذا درست کنم چیکار کنم؟

شما میتوانید زیر نظر دامپزشک خود، با دریافت رژیم غذایی خاص برای گربه خود اقدام به درست کردن غذای خانگی کنید.

اگر حواسم نبود و گربم یکی از این غذا ها رو خورد چیکار کنم؟

باید فورا به دامپزشک خود تماس بگیرید.

بنظر شما بهترین غذا برای گربه چیه ؟

شما میتوانید از غذای خشک برند های مونلو، رفکلس، رویال، جوسرا و هپی کت استفاده کنید.

اگر گربم مریض شد چیکار کنم ؟

حتما با دامپزشک خود ملاقات داشته باشید.

(18 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟