نحوی صحیح گرفتن ناخن گربه + آموزش و نکات کاربردی

گرفتن ناخن گربه

گرفتن ناخن گربه یکی از مشکلات و ترس های صاحبان این حیوانات دوست داشتنی میباشد به طوری که خود آنها یا اینکار را بر عهده پزشک میگذارند و یا اگه ترسی هم نداشته باشن، ممکنه که باعث آزار و اذیت گربه ها بشن. گرفتن ناخن گربه یک کار خیلی حساسیه. اگر ناخن گربه به درستی گرفته نشه ممکنه به جای جدا کردن ناخن اضافه، رگ داخل ناخن گربه را قیچی کنید به طوری که بند آوردن خون حاصل از قطع کردن رگ ناخن گربه، اصلا کار راحتی نیست.

ما در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل به شما آموزش بدیم که گرفتن ناخن گربه را برایتان راحت کنیم بدون اینکه هزینه ای برای آن پرداخت کنید. پس با پت خونه همراه باشید.

شما عزیزان برای گرفتن ناخن گربه نیاز به یک سری لوازم دارید که نبود آنها گرفتن ناخن آنها ممکن نیست.

چرا باید ناخن گربه را بگیریم؟؟

گرفتن ناخن گربه

یکی از مهم ترین مراقبت‌ های بهداشتی در گربه ها، گرفتن ناخن گربه و کوتاه نگهداشتن آن‌ها است؛ چونکه بلند شدن ناخن‌ گربه گربه باعث بوجود آمدن مشکلاتی خواهد شد. یکی از این مشکلات این است که شما گربه خود را در خانه تنها میگذارید و زمانی که بر میگردید میبینید از مبل خونه فقط یک تکه پارچه و چوب باقی مانده است. گربه ها اصولا عادت دارند تا ناخن خود را تیز کنند. همچنین به دلیل برگشتن ناخن به پنجه های گربه و ایجاد زخم هایی بر روی انگشتان آنها ، باید از بلند شدن ناخن آنها جلوگیری کنید.

شما عزیزان برای گرفتن ناخن گربه نیاز به یک سری لوازم و دانستن نکات مهم آن دارید. پس در ادامه با این مقاله همراه ما باشید.

لوازم مورد نیاز برای گرفتن ناخن گربه و روش استفاده از آنها

 • ناخن گیر مخصوص گربه
 • سوهان مخصوص

همانطور که گفتیم کوتاه کردن و گرفتن ناخن گربه الزامی است ولی برای انجام اینکار شما نیاز به دو تا چیز دارید ناخن گیر و سوهان. ناخن‌ گیر از جمله مهم‌ترین لوازم نگهداری گربه است. بنابراین نیاز هستش که صاحبان گربه کاملا کار با آن را بلد باشند و یاد بگیرند. این کار نه تنها برای صاحبان گربه بلکه برای خود گربه نیز ممکن است خیلی اضطراب آور باشد برای همین گرفتن ناخن برای کسانی که برای بار اول است که میخواهند ناخن گربه خود را بگیرند بسیار دشوار است و باید به طور کامل آن را یاد بگیرند.

بهتر است قبل از انجام اینکار چندین بار برای کوتاه کردن ناخن ها پیش دامپزشک یا آرایشگر گربه بروید و از نزدیک راه و روش گرفتن صحیح ناخن گربه را ببینید تا به گربه خود به طور اتفاقی آسیبی نزنید. توجه داشته باشید که برای گرفتن ناخن گربه باید از ناخن گیر مناسب و مخصوص آنها استفاده کرد؛ دو نوع ناخن‌ گیر به اسم های گیوتینی و انبری در بازار ایران پیدا میشن و خیلی رایج هستن. انتخاب اینکه کدام ناخن گیر مناسب گربه شماست، کاملا به نژاد سگ و محکمی ناخن های گربتون داره.

شما عزیزان میتوانید حتی در کنار ناخن گیر از سوهان مخصوص ناخن گربه ها نیز استفاده کنید. سوهان ها به دو دسته تقسیم میشوند:

 • سوهان ساده و دستی
 • سوهان برقی

بهترین روش برای گرفتن ناخن گربه

سرعت رشد ناخن به عوامل زیادی بستگی دارد. عواملی مانند ژنتیک، نژاد، تغذیه و میزان فعالیت گربه تاثیر مستقیم و زیادی روی رشد ناخن های آنها دارن. ولی به طور میانگین هر دو هفته یک بار باید برای گرفتن ناخن های گربه وقت بگذارید ولی بهتر است برای دفعه اول وقت و حوصله بیشتری بخرج دهید. و سعی کنید در هفته اول یک سری نکات را رعایت کنید:

 • روز اول

ناخن گیر و سوهان را به گربه نشون بدید. اجازه بدید تا آنها را حسابی بو کنه به طوری که کاملا آن ها را بشناسه. در این لحظه پیشنهاد پت خونه این است که به گربه تشویقی و یا بستنی محبوبش رو بدید.

 • روز دوم

سعی کنید ناخن گیر و سوهان را به ناخن گربه نزدیک کنید تا یک برخورد خیلی آروم با تماس ناخن‌گیر یا سوهان با ناخن شکل بگیرد. البته هیچ وقت نوازش کردن و تشویقی گربه رو فراموش نکنید!

 • روز سوم

صدای ناخن‌ گیر در نزدیکی ناخن گربه در بیارید به طوریکه صدای ناخن گیر رو بشنوه و یا اگر از سوهان برقی استفاده میکنید آن را روشن کنید تا کاملا با صدای آن آشنا شود. سپس او را نوازش کنید و به آن تشویقی بدهید.

 • روز چهارم

ناخن های گربه را کاملا بررسی کنید ولی آنها را کوتاه نکنید در این میان سعی کنید دست و پای سگ را نوازش کنید و به او تشویقی بدهید.

 • روز پنجم

حالا که سگ شما به ناخن گیر و سوهان آشنا شد در روز پنجم در حین نوازش کردن فقط نوک ناخن گربه را کوتاه کنید و به آن تشویقی بدهید.

 • روز ششم

در روز ششم گرفتن ناخن گربه را شروع کنید ولی فقط یک ناخن رو کوتاه کنید و بعد از اتمام کار به گربه خود تشویقی بدهید.

 • روز هفتم

از روز هفتم به بعد روزی یک ناخن را کوتاه کنید تا گربه دلبند شما با کوتاه کردن ناخن عادت کند و دفعات بعد راحت تر و سریع تر بتوانید ناخن های آن را کوتاه کنید.

آموزش نحوه صحیح گرفتن ناخن گربه

گرفتن ناخن گربه

پنجه گربه را با انگشت اشاره و شست خود محکم و آرام نگهدارید و یک مقدار انگشت شست را به سمت عقب و انگشت اشاره را به سمت جلو فشار بدید تا ناخن های گربه کاملا بیرون بیان. بعد با یک حرکت سریع و محکم ناخن را کوتاه کنید. فقط توجه داشته باشید که باید مراقب قسمت آخر ناخن باشید زیرا که رگ های خونی در آنها وجود دارند و اگر آنها را قطع کنید باعث ایجاد خونریزی و آسیب به گربه میشود. درصورتی که سگتان پشمالو بود، حواستان باشد که موهای پای گربه را نکَنیم زیرا باعث ایجاد درد بسیار زیادی در آن میشه.

هرچه ناخن گیر گربه تیزتر باشد ناخن آن تمیزتر و بهتر کوتاه می‌ شود فقط سعی کنید که بعد از کوتاه کردن ناخن، آن را سوهان بکشید تا قسمت های تیز و زبر ناخن کاملا صاف شوند.

بند آوردن خون ریزی هنگام گرفتن ناخن گربه چگونه است؟

شما باید همیشه حواستان به رگ های خونی در ناخن ها باشد ولی اگر به هر دلیلی باعث قطع شدن رگ های خونی ناخن شدید، باید یک سری کار ها انجام بدید که خونریزی را بند بیاورید. ابتدا یک شناختی راجب ناخن های گربه داشته باشید. ناخن‌های گربه از دو بخش مثلثی و صورتی تشکیل شده که در این قسمت رگ های خونی و عصبی بسیاری وجود دارد و نباید به آنها آسیبی برسد. ممکن است ناخن‌های گربه، تیره و کدر باشن و تشخیص رگ های خونی یک مقدار دشوار میشود.فقط باید حواستون باشه که به این رگ ها آسیبی نرسه چون باعث خونریزی و درد زیادی برای حیوان میشود.

برای جلوگیری از خونریزی باید محل زخم را فشار دهیم تا از ریزش خون جلوگیری کند. همه گربه از هر نژادی در برابر زخم بسیار حساس هستن و ممکن است کنترل آنها یک مقدار مشکل باشد. در این مواقع باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا جلوی عفونت کردن را بگیرید. در راه رسیدن به دامپزشکی باید گربه خود را آروم کنید یعنی سعی کنید زیر پوزه و بالای چشماش رو ماساژ بدید و دست خود را تا اخر کمر گربه ببرید و نوازش بدید.

در این زمان می‌توانید چند عدد غذای تشویقی به آن بدهید تا در مقابل درد تحمل کند. در هنگام خونریزی شدید می‌توانیم از حوله یا پارچه تمیز استفاده کنید. اگر درد گربه زیاد بود میتوانید از آب یخ استفاده کنید و روی دستمال بریزید زیرا آب خنک تا حدی باعث بی حسی میشود و درد قابل تحمل تر.

پس زمان ناخن گرفتن، بسیار دقت کنید و اینکار را با حوصله انجام دهید تا آسیببی به گربهوارد نشود.

گرفتن ناخن گربه

حالا چطوری استرس گربه رو زمان ناخن گرفتن کم کنیم؟؟؟

استرس گربه در زمان ناخن گرفتن بسیار طبیعیه و ممکنه که یک سری حرکات رو از خودشون نشون بدن و این استرس رو نشون بدن که قطعا شما متوجه میشید.اگر این حرکت ها رو دیدید سعی کنید آرامش گربه را با موسیقی ملایم کنترل کنید. این روش باعث کنترل ضربان قلب میشود. البته کار های دیگه ای هم هستن که استرس گربه رو کم میکنن، تشویقی دادن و … .

گرفتن ناخن‌ گربه موضوع بسیار مهمیه که باید حتما انجام بشه ولی در عین حال بسیار حساس و اضطراب‌آور است هم برای صاحبان و هم برای خود گربه. اگر برای اولین باره که می‌خواید ناخن‌های گربه خود را بگیرید اول از همه حتما مرحله‌ ی اول را خوب یاد بگیرید و روش درست گرفتن ناخن گربه که توسط دامپزشک و یا آرایشگرانجام می‌شود را با دقت ببینید و اجرا کنید.

همانطور که در این مقاله از پت خونه  گفته شد بهتر است برای اولین بار گرفتن ناخن گربه را در طول هفته انجام بدید. دقیقا مثل مراحلی که در اول مقاله راجب آن صحبت کردیم. حتما توجه داشته باشید که در هنگام گرفتن ناخن گربه اگر پای او زخمی شد و یا خونریزی کرد خونسردی خود را حفظ کنید و کارهایی که توضیح دادیم را انجام بدید.

ممنون از شما دوستان و حامیان همیشگی حیوانات که همراه پت خونه بودید. امیدواریم که این مقاله تونسته باشه تا به شما و حیوان خانگیات کمک کرده باشه.

(2 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟