نحوه گرفتن ناخن سگ!!چطوری ناخن سگ را بگیریم + نکات بسیار مهم

گرفتن ناخن سگ

گرفتن ناخن سگ یکی از مشکلات و ترس های صاحبان این حیوانات دوست داشتنی میباشد به طوری که خود آنها یا اینکار را بر عهده پزشک میگذارند و یا اگه ترسی هم نداشته باشن، ممکنه که باعث آزار و اذیت سگ ها بشن. گرفتن ناخن سگ یک کار خیلی حساسیه. اگر ناخن سگ به درستی گرفته نشه ممکنه به جای جدا کردن ناخن اضافه رگ داخل ناخن سگ را قیچی کنید به طوری که بند آوردن خون حاصل از قطع کردن رگ ناخن سگ، اصلا کار راحتی نیست.

ما در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل به شما آموزش بدیم که چطور ناخن سگ خودتان را بگیرید بدون اینکه هزینه ای برای آن پرداخت کنید. پس با پت خونه همراه باشید.

شما عزیزان برای گرفتن ناخن سگ نیاز به یک سری لوازم دارید که نبود آنها گرفتن ناخن سگ ممکن نیست.

چرا باید ناخن سگ را بگیریم؟؟

گرفتن ناخن سگ

یکی از مهم ترین مراقبت‌ های بهداشتی در سگ ها، کوتاه کردن ناخن و کوتاه نگهداشتن آن‌ها است؛ چونکه بلند شدن ناخن‌ های سگ باعث بوجود آمدن مشکلات و ایجاد درد در راه رفتن سگ‌ و همچنین مشکلاتی از قبیل درد در ستون فقرات و کمر درد میشود. بنابراین یکی از دلایل لنگیدن و یا خوب راه نرفتن سگ میتواند بلند بودن ناخن آنها باشد بنابراین همیشه توجه داشته باشید که ناخن های بلند باعث ایجاد محدودیت در فعالیت های فیزیکی سگ ها میشود.

شما عزیزان برای گرفتن ناخن سگ نیاز به یک سری لوازم و دانستن نکات مهم آن دارید. پس در ادامه با این مقاله همراه ما باشید.

لوازم مورد نیاز برای گرفتن ناخن سگ و روش استفاده از آنها

 • ناخن گیر مخصوص سگ
 • سوهان مخصوص

همانطور که گفتیم کوتاه کردن و گرفتن ناخن سگ الزامی است ولی برای انجام اینکار شما نیاز به دو تا چیز دارید ناخن گیر و سوهان. ناخن‌ گیر از جمله مهم‌ترین لوازم نگهداری سگ است. بنابراین نیاز هستش که صاحبان سگ کاملا کار با آن را بلد باشند و یاد بگیرند. این کار نه تنها برای صاحبان سگ بلکه برای خود سگ ممکن است خیلی اضطراب آور باشد برای همین گرفتن ناخن برای کسانی که برای بار اول است که میخواهند ناخن سگ خود را بگیرند بسیار دشوار است و باید به طور کامل آن را یاد بگیرند.

بهتر است قبل از انجام اینکار چندین بار برای کوتاه کردن ناخن ها پیش دامپزشک یا آرایشگر سگ بروید و از نزدیک راه و روش گرفتن صحیح ناخن سگ را ببینید تا به سگ خود به طور اتفاقی آسیبی نزنید. توجه داشته باشید که برای گرفتن ناخن سگ باید از ناخن گیر مناسب و مخصوص آنها استفاده کرد؛ دو نوع ناخن‌ گیر به اسم های گیوتینی و انبری در بازار ایران پیدا میشن و خیلی رایج هستن. انتخاب اینکه کدام ناخن گیر مناسب سگ شما کاملا به نژاد سگ و محکمی ناخن های سگتان دارد.

شما عزیزان میتوانید حتی به جای ناخن گیر از سوهان مخصوص سگ ها نیز استفاده کنید. سوهان ها به دو دسته تقسیم میشوند:

 • سوهان ساده و دستی
 • سوهان برقی

بهترین روش برای گرفتن ناخن سگ

گرفتن ناخن سگ

سرعت رشد ناخن به عوامل زیادی بستگی دارد. عواملی مانند ژنتیک، نژاد، تغذیه و میزان فعالیت سگ تاثیر مستقیم و زیادی روی رشد ناخن های آنها دارن. ولی به طور میانگین هر دو هفته یک بار باید برای گرفتن ناخن های سگ وقت بگذارید ولی بهتر است برای دفعه اول وقت و حوصله بیشتری بخرج دهید. و سعی کنید در هفته اول یک سری نکات را رعایت کنید:

 • روز اول

ناخن گیر و سوهان را به سگتان نشون بدید. اجازه بدید تا آنها را حسابی بو کنه به طوری که کاملا آن ها را بشناسه. در این لحظه پیشنهاد پت خونه این است که به سگ تشویقی محبوبش رو بدید.

 • روز دوم

سعی کنید ناخن گیر و سوهان را به ناخن سگ نزدیک کنید تا یک برخورد خیلی آروم با تماس ناخن‌گیر یا سوهان با ناخن شکل بگیرد. البته هیچ وقت نوازش کردن و تشویقی سگ رو فراموش نکنید!

 • روز سوم

صدای ناخن‌ گیر در نزدیکی ناخن سگ در بیارید به طوریکه صدای ناخن گیر رو بشنوه و یا اگر از سوهان برقی استفاده میکنید آن را روشن کنید تا کاملا با صدای آن آشنا شود. سپس او را نوازش کنید و به آن تشویقی بدهید.

 • روز چهارم

ناخن های سگ را کاملا بررسی کنید ولی آنها را کوتاه نکنید در این میان سعی کنید دست و پای سگ را نوازش کنید و به او تشویقی بدهید.

 • روز پنجم

حالا که سگ شما به ناخن گیر و سوهان آشنا شد در روز پنجم در حین نوازش کردن فقط نوک ناخن سگ را کوتاه کنید و به آن تشویقی بدهید.

 • روز ششم

در روز ششم گرفتن ناخن سگ را شروع کنید ولی فقط یک ناخن رو کوتاه کنید و بعد از اتمام کار به سگ خود تشویقی بدهید.

 • روز هفتم

از روز هفتم به بعد روزی یک ناخن را کوتاه کنید تا سگ دلبند شما با کوتاه کردن ناخن عادت کند و دفعات بعد راحت تر و سریع تر بتوانید ناخن های آن را کوتاه کنید.

آموزش نحوه صحیح گرفتن ناخن سگ

گرفتن ناخن سگ

پنجه سگ را با انگشت اشاره و شست خود محکم و آرام نگهدارید و یک مقدار انگشت شست را به سمت عقب و انگشت اشاره را به سمت جلو فشار بدید تا ناخن های سگ کاملا بیرون بیان. بعد با یک حرکت سریع و محکم ناخن را کوتاه کنید. فقط توجه داشته باشید که باید مراقب قسمت آخر ناخن باشید زیرا که رگ های خونی در آنها وجود دارند و اگر آنها را قطع کنید باعث ایجاد خونریزی و آسیب به سگ میشود. درصورتی که سگتان پشمالو بود، حواستان باشد که موهای سگ را نکَنیم زیرا باعث ایجاد درد بسیار زیادی در سگ میشه.

هرچه ناخن گیر سگ تیزتر باشد ناخن آن تمیزتر و بهتر کوتاه می‌ شود فقط سعی کنید که بعد از کوتاه کردن ناخن، آن را سوهان بکشید تا قسمت های تیز و زبر ناخن کاملا صاف شوند.

بند آوردن خون ریزی هنگام گرفتن ناخن سگ چگونه است؟

شما باید همیشه حواستان به رگ های خونی در ناخن ها باشد ولی اگر به هر دلیلی باعث قطع شدن رگ های خونی ناخن شدید باید یک سری کار ها انجام بدید که خونریزی را بند بیاورید. ابتدا یک شناختی راجب ناخن های سگ داشته باشید. ناخن‌های سگ از دو بخش مثلثی و صورتی تشکیل شده که در این قسمت رگ های خونی و عصبی بسیاری وجود دارد و نباید به آنها آسیبی برسد. اکثر ناخن‌های سگ، تیره و سیاه‌ هستن و تشخیص رگ های خونی خیلی مشکله. و اگر به این رگ ها آسیبی برسد باعث خونریزی و درد فراوان برای سگ میشود. 

برای جلوگیری از خونریزی باید محل زخم را فشار دهیم تا از ریزش خون جلوگیری کند. همه سگ‌ها از هر نژادی در برابر زخم بسیار حساس هستن و ممکن است کنترل آنها بسیار مشکل باشد. در این مواقع باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا جلوی عفونت کردن را بگیرید. در راه رسیدن به دامپزشکی باید سگ خود را آروم کنید یعنی سعی کنید زیر پوزه و بالای چشماش رو ماساژ بدید و دست خود را تا اخر کمر سگ ببرید و نوازش بدید.

در این زمان می‌توانید چند عدد غذای تشویقی به آن بدهید تا در مقابل درد تحمل کند. در هنگام خونریزی شدید می‌توانیم از حوله یا پارچه تمیز استفاده کنید. اگر درد سگ زیاد بود میتوانید از آب یخ استفاده کنید و روی دستمال بریزید زیرا آب خنک تا حدی باعث بی حسی میشود و درد قابل تحمل تر.

پس زمان ناخن گرفتن، بسیار دقت کنید و اینکار را با حوصله انجام دهید تا آسیببی به سگ وارد نشود.

حالا چطوری استرس سگ رو زمان ناخن گرفتن کم کنیم؟؟؟

استرس سگ در زمان ناخن گرفتن بسیار طبیعیه و ممکنه که گوش هایشان رو به عقب بکشند یا دمشان را بالا ببرند، خمیازه بکشند، قلاده خود را لیس بزنند، مخفی بشن، نفس نفس بزنند و یا مقعد خود را به نمایش بگذارند. اگر این حرکت ها رو دیدید سعی کنید آرامش سگ را با موسیقی ملایم کنترل کنید. این روش باعث کنترل ضربان قلب میشود. البته کار های دیگه ای هم هستن که استرس سگ رو کم میکنن مثلا بازی کردن، بیرون بردن سگ،تشویقی دادن و … .

گرفتن ناخن‌ سگ موضوع بسیار مهمیه که باید حتما انجام بشه ولی در عین حال بسیار حساس و اضطراب‌آور است هم برای صاحبان و هم برای خود سگ . اگر برای اولین باره که می‌خواید ناخن‌های سگ خود را بگیرید اول از همه حتما مرحله‌ ی اول را خوب یاد بگیرید و روش درست گرفتن ناخن سگ که توسط دامپزشک و یا آرایشگر سگ انجام می‌شود را با دقت ببینید و اجرا کنید.

همانطور که در این مقاله از پت خونه  گفته شد بهتر است برای اولین بار گرفتن ناخن سگ را در طول هفته انجام بدید. دقیقا مثل مراحلی که در اول مقاله راجب آن صحبت کردیم. حتما توجه داشته باشید که در هنگام گرفتن ناخن سگ اگر پای او زخمی شد و یا خونریزی کرد خونسردی خود را حفظ کنید و کارهایی که توضیح دادیم را انجام بدید.

ممنون از شما دوستان و حامیان همیشگی حیوانات که همراه پت خونه بودید. امیدواریم که این مقاله تونسته باشه تا به شما و حیوان خانگیات کمک کرده باشه.

(4 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟