راهنمای جامع خرید سگ+انتخاب بهترین نژاد

خرید بهترین سگ

خرید سگ قطعا کار بسیار دشواریه، مخصوصا اگر برای بار اول باشه که بخوای سگ بخری و تجربه آن را نداشته باشی. برای همین باید در این موضوع اطلاعات کافی داشته باشی. وقتی که شما تصمیم به خرید سگ گرفتی باید مسئولیت تمامی کار ها را تا آخر عمر سگ قبول کنی. پس اگه تصمیم به خرید سگ داری باید به اندازه کافی تحقیق کنی و مطالعه کرده باشی و تمامی مشخصات فیزیکی و رفتاری همه نژاد ها رو بدونی تا بهترین انتخاب رو داشته باشی.

در این مقاله پت خونه تصمیم گرفته که همه نکات ریز و کاربردی خرید سگ را به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهد تا بتونید بهترین تصمیم رو در مورد خرید سگ بگیرید. پس در این مقاله با پت خونه همراه باشید.

نکات بسیار مهم در زمان خرید سگ

قبل از اینکه سرپرستی یک سگ رو قبول کنید باید اول مسئولیت آن را از جهت نگهداری و پرداخت تمامی هزینه ها و محبت کردن به مدت 10 الی 15 سال قبول کنید. بحث آموزش را فراموش نکنید. شما قطعا باید از صبر و حوصله زیادی برخوردار باشید چونکه از زمانی که شما سگ رو وارد خانه میکنید آموزش و رسیدگی ها شروع میشه و باید کاملا خود را برای آن آماده کرده باشید. بنابراین باید تمامی نکات خرید سگ را بدانید تا بعدا به مشکلی بر نخورید. با پت خونه همراه باشید.

1- انتخاب بهترین نژاد سگ

خرید بهترین سگ

همه نژاد ها مشخصات منحصر به فرد خود را دارند. چه از نظر فیزیکی و چه از نظر خصوصیات رفتاری. پس خیلی مهمه که شما چه نژادی رو برای خود انتخاب میکنید.

گونه سگ ها متنوع ترین حیوانات کره زمین هستند و تا به این لحظه 332 نژاد سگ در زمین وجود دارند. همه این 332 نژاد دارای سایزو ویژگی های رفتاری مختلفی هستن و قطعا انتخاب بین این تعداد بالا کار راحتی نیست. باید بدانید که اگر فقط به ظاهر سگ ها توجه کنید قطعا تصمیم درستی برای انتخاب آن نژاد نخواهید داشت.

شاید براتون سوال پیش بیاد که خب چطوری باید بین این همه نژاد، یکی رو انتخاب کنم؟؟ در جواب باید بگیم، اینکه شما چه نژادی برایتان مناسب است، کاملا به وضعیت زندگی و هدف شما از خرید سگ بستگی داره. ممکنه که منزل شما ویلایی باشد و پارس کردن سگ شما و همسایه را اذیت نکنه و یا ممکنه که در یک آپارتمان کوچیک زندگی کنید که در این صورت باید حتما سراغ نژاد هایی برید که زیاد واق واق نمیکنه. این ها فقط یک مثال کوچیک بود، شما کلی فیلتر باید برای خرید سگ خود در نظر بگیرید. در زیر بیشتر راجب فیلتر های خرید سگ صحبت میکنیم.

اگر در آپارتمان زندگی میکنید پیشنهاد میکنیم که حتما مقاله معرفی 10 نوع از نژاد های آپارتمانی سگ را مطالعه کنید.

2- روزی چند ساعت میتونید برای تربیت سگ خود وقت بگذارید؟

این یه سوال خیلی مهمه که باید از خودتون بپرسید چون خیلی مسئله مهمیه. بذارید یه مثال براتون بزنیم. برای مثال سگ هاسکی، ژرمن شپرد و روتوایلر نیاز دارن که از زمان تولگی مدت زمان زیادی ( روزی حداقل 40 دقیقه ) برای تربیت و آموزش اون وقت بذارید و اگر مشغله زندگی شما زیاده و نمیتونید این مدت را در طول روز برای سگتان وقت بذارید نژاد هایی مانند پاگ، بول تریر، بیگل و فرنچ بولداگ برای شما خیلی بهتر هستن.

3- چه نوع نژادی برای خودم انتخاب کنم؟

مهم ترین سوال برای خرید بهترین سگ همین سواله !! شما باید تمامی خصوصیات و شخصیت سگ ها را بدانید. در مورد مسائل ریز و درشت اطلاعات داشته باشید. چون ممکنه که مسائل خیلی جدی ای در آینده برایتان بجود بیاد. مثلا یکی از نکاتی که باید حتما در نظر داشته باشید این است که آیا کسی در خانواده شما به موی سگ حساسیت دارد یا نه ؟؟؟ در ادامه راجب حساسیت به موی سگ بیشتر صحبت میکنیم.

4- آیا در اطراف شما کسی هست که به موی سگ حساسیت داشته باشد؟

خیلی اتفاق افتاده است که یک سگ به دلیل ریزش مو و حساسیت یکی از اعضای خانواده به موی سگ مجبور به ترک خونه شده که این موضوع سخت ترین لحظه زندگی اون سگ میباشد. درست مانند پدر و مادری که بچه خود را از خونه بیرون کنند. حالا خود را جای اون بچه بذارید و ببینید که چه حالی ممکنه اون لحظه داشته باشید. برای همینه که میگیم حتما همه مشخصات و خصوصیات نژاد سگ خود رو بدونید.

ممکنه که کسی هم حساسیت نداشته باشه ولی دوست نداشته باشید که خونتون پر از مو بشه بنابراین باید سراغ یک نژادی برید که تراکم موی کمتر و یا ریزش موی کمتری داشته باشه. البته باز هم نیاز به یک سری مراقبت ها هم دارن. برای مثال یک سگی انتخاب میکنید که ریزش موی کمی داره ولی رشد موهاش خیلی زیاده و نیاز داره برای جلوگیری از گره مویی و کُرک ها، هر روز موهایشان را شانه کنید و برس بکشید و یا هر چند هفته یک بار به آرایشگاه مخصوص سگ بروید.

خرید بهترین سگ

برای کسانی که به سگ آلرژی دارن یا دوست ندارن خونشون پر از مو باشه نژاد های زیر مناسبشونه:

  • بیچون فرایز
  • بدلینگتون تریر
  • رتریور های فرفری
  • آیریش واتر اسپنیل
  • وست هایلند تریر
  • مالتیز
  • سگ پاپیلون
  • پکینیز
  • شیتزو
  • پودل

5- دلیل شما برای خرید سگ چیست؟ سگ خانواده، سگ نگهبان یا همبازی بچه ؟؟

قطعا باید هدف خود را از خرید سگ مشخص کنید. برای مثال اگر میخواهید که یک سگ گارد داشته باشید طبق گفته سایت AKC آمریکا سگ روتوایل، ژرمن شپرد و دوبرمن، سگ های بسیار ایده آلی هستن و یا اگر به دنبال یک سگ خانواده هستید سگ گلدن رتریور، کاوالیر کینگ چارلز اسپانیل، بیگل و فرنچ بولداگ بهترین نژاد هایی هستن که میتوانید انتخاب کنید. خیلی ها هم هستن که برای اینکه بچه کوچیک توی خونه دارن دوست دارن سگشان همبازی و پرستار خوبی برای فرزندشون باشه که در این صورت نژاد گلدن رتریور، لابرادور رتریور، بیگل و باکسر بهترین نژاد ها هستن.

6- پیدا کردن و انتخاب پرورش دهنده مناسب

خرید سگ

زمانی که تصمیم خود را گرفتید که چه نژادی مناسبتونه مهم ترین قدم پیدا کردن یک پرورش دهنده مناسب سگه. پرورش دهنده های سگ انواع مختلفی دارن و ممکن است در پیدا کردنش یک مقدار به چالش بخورید. ولی باید برای انتخاب بهترین پرورش دهنده وقت بگذارید.

ویژگی های یک پرورش دهنده حرفه ای در هنگام خرید سگ

در نظر داشته باشید که یکی از مهم ترین نکات خرید سگ، انتخاب یک مرکز پرورش دهنده حرفه ای میباشد. مجموعه ای که تمامی حیوانات خود را زیر دامپزشک متخصص پرورش داده باشد تا همه آنها در سلامت کامل باشند. حال از کجا میتونیم متوجه بشیم که پرورش دهنده ای که انتخاب کردیم مطمئن هست یا خیر؟

1- محلی که سگ ها را نگه میداره حتما باید تمیز و کم تراکم باشه

هیچ وقت سگی را بدون بازدید آن و بدون دیدن محل نگهداری پرورش دهنده نخرید. توجه داشته باشید که یک پرورش دهنده خوب که در کارش صداقت داره بابت این موضوع بهانه ای نداره و شما را تشویق میکنه که حضوری تشریف ببرید و مکان نگهداری سگ را بهتون نشون بده تا اعتمادتون رو جلب کنه.

در زمان خرید سگ حتما توجه کنید که توله سگ ها کثیف، ضعیف، بیجون و یا لاغر نباشند. زمانی که این موارد را دیدید از آن پرورش دهنده خرید نکنید.

2- از پرورش دهنده سوالات زیادی بپرسید

ممکن است سوالاتی مانند : چطوری سگ ها را نگهداری میکنید؟ برای تربیت کردن توله ها چه برنامه ریزی ای کردید؟ توله ها تا چند ماهگی پیش مادرشون میمونن؟ چه غذایی بهشون میدید؟ از چه برند هایی استفاده میکنید؟ آیا از بیماری های نژادی تست شدن یا نه؟ آیا توله ها واکسن زدن؟ برای کنترل بیماری پاروا و دیستمپر چه برنامه ای دارید؟ حتما ازشون بخواهید که مدارک واکسیناسیون و درمان انگلی رو بهتون نشان دهند.

حتما پدر، مادر، خواهر و برادر توله ای که میخواهید خریداری کنید رو ببینید.

3- تا جایی که میتوانید از پت شاپ ها سگ نخرید

توله سگ هایی که پت شاپ ها به فروش میرسونن ممکن است از دست پرورش دهنده های غیر حرفه ای خریداری شده باشند و قیمت بالاتری داشته و یا نژاد خالص نباشد یا بیماری خاصی داشته باشند. بنابراین اگر از دوستاتون یا آشناهاتون در آن پت شاپ نیستند تا جای ممکن از خریدن سگ از پت شاپ ها خودداری کنید.

4- توافق کنید که بعد از خرید، توله سگ را به دامپزشک نشون بدید

زمان خرید سگ، با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول را پس از تایید دامپزشک به آن پرداخت کنید. اول توله سگ رو به کلینیک دامپزشکی ببرید و از دامپزشک درخواست کنید که از عدم وجود بیماری پاروا و دیستمپر مطمئن بشه و یک چک آپ کامل انجام دهد تا از خیالتون از سلامت حیوان راحت بشه. و در صورتی که سلامت سگ مشکل داشت پولتان را پس بگیرید.

نتیجه نکات بسیار مهم در هنگام خرید سگ

انتخاب نژاد سگ اهمیت خیلی زیادی داره به طوری که حتی میتونه در زندگی شما نقش مثبت و یا حتی منفی داشته باشه بنابراین باید حتما این موضوع رو جدی بگیرید.

اطلاعات خود را در مورد همه نژاد های موجود کامل کنید.

اول نژاد مناسب شرایط زندگی خود را پیدا کنید سپس اقدام به خریدن کنید.

سعی کنید از پرورش دهنده های حرفه ای برای خرید بهترین سگ استفاده کنید.

حتما با پرورش دهنده توافق کنید که نیمی از پول را زمانی که چک آپ کامل توسط دامپزشک صورت گرفت پرداخت کنید.

توجه کامل داشته باشید که اگر قصد خرید بهترین نژاد سگ را دارید باید حتما وقت بگذارید و تحقیق کنید چون ممکن است یکی از بزرگ ترین تصمیم های زندگیتان باشد.

امیدواریم با این مقاله تونسته باشیم تا شما رو در این تصمیم بزرگ یعنی خریدن بهترین سگ کمک کرده باشه. در صورتی که تجربه خاصی دارید یا موضوعی ذهنتان را درگیر کرده خوشحال میشیم نظر خود را در پایین این مقاله مطرح کنید.

(10 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟