5 روش تربیت سگ، یک بار برای همیشه؟؟

5 روش تربیت سگ، یک بار برای همیشه؟؟

تربیت سگ همیشه یکی از سخت ترین کار های دنیا بوده است!! شاید از خودتان بپرسید چرا ؟ به دلیل این که کوچک ترین رفتار اشتباه شما باعث بد رفتار و بد عادت شدن سگ شما شود. برای آموزش سگبه شیوه درست باید بدانید که چه موقع و کجا چه رفتاری را به چه صورتی انجام دهید که سگ شما ببیند و آموزش ببیند. بنابراین به دلیل سختی بالای تربیت سگ باید قبل از ورود به منزل برای آن به طور کامل آماده شوید.

آماده شدن قبل از خرید سگ شامل : فیلم آموزشی دیدن، مطالعه کردن و بالا بردن اطلاعات خود

در این مقاله، پت خونه قصد دارد تا در مورد تربیت سگ و اهمیت آن برای شما عزیزان به طور کامل توضیح دهد تا بدانیم که از کجا شروع کنیم و چه مسیری را طی کنیم تا تربیت سگ به طور اصولی و درست انجام شود. با ما همراه باشید.

تربیت سگ چیست و چرا باید به آن اهمیت دهیم؟

تربیت و تعلیم سگ یعنی آموزش دادن به او برای انجام کار هایی که برای ما اهمیت دارد به طوری که انجام ندادن این کار ها باعث آزار و اذیت ما خواهد شد. برای مثال واق واق کردن در ساعت 2 نصفه شب زمانی که همه همسایه ها خواب هستند شاید از نظر خود سگ مشکلی نداشته باشد ولی قطعا باعث شکایت از طرف همسایگان میشود و اگر ما به سگ آموزش دهیم که واق واق کردن در این ساعت کار اشتباهیه به آن تربیت سگ میگویند.

تربیت و آموزش سگ مهارتی است که نیاز به مطالعه و بدست آوردن اطلاعات میباشد.

به جرئت میتوان گفت سخت ترین و پیچیده ترین وظیفه یک صاحب سگ، تربیت آن به نحوه درست میباشد.

در زمان تربیت سگ، تک تک حرکات و رفتار شما به عنوان صاحب سگ و کسی که سگ برای انتخاب رفتار در آینده به او نگاه میکند، بسیار مهم است.

از طرفی، تربیت سگ در ماه های اول زندگی تا حدود 8 ماهگی بسیار اساسی و مهم است و اگر این دوره بسیار مهم سپری شده و شخصیت سگ شکل بگیرد، تربیت کردن این موجودات باهوش بسیار سخت خواهد شد.

اگر برای تربیت سگ وقت نگذاریم چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که دانستن نحوه درست نگهداری از سگ باعث سالم ماندن و زنده ماندن دوست کوچک شما میشود، تربیت سگ تعیین کننده کیفیت زندگی آن خواهد شد.

این بدان معنی است که که اگر سگی تربیت نشود هر کاری که دلش بخواهد انجام میدهد و این موضوع بسیار سخت و طاقت فرسا است.

یکی از مثال هایی که میتوانیم بزنیم این است که در صورت عدم تربیت درست و آموزش صحیح، ممکن است با دیدن آدم ها و حیوانات دیگر شروع به واق واق کردن کند، به غریبها دندان نشان دهد و یا حمله کند، جاهایی که نباید، دستشویی کند، وسایل خانه را گاز بگیرد و خراب کند، مدفوعش را بخورد و خیلی از کار هایی که باعث نارضایتی شما شود را انجام دهد.

پس در نظر داشته باشید همانطور که زندگی در کنار یک سگ تربیت شده میتواند بسیار لذت بخش و شاداب باشد، زندگی در کنار یک سگ آموزش ندیده هم میتواند بسیار انرژی گیر و طاقت فرسا باشد.

تربیت سگ را از چند ماهگی باید شروع کنیم؟

بهترین زمان برای شروع تربیت و آموزش سگ، 2 ماهگی است.

پس با ما همراه باشید تا تمامی نکات را در مورد تربیت سگ خود بخوبی یاد بگیرید !!!

بهترین روش تربیت سگ چیست ؟

با توجه به تحقیقات سایت WebMD که یکی از معتبر ترین سایت هایی که در حوزه ی حیوانات خانگی است فعالیت میکندُ بهترین روش تربیت سگ در جدید ترین روش ها و کشفیجات دامپزشکان و متخصصان رفتار شناسی آنها در سراسر دنیا، روش تاییدیه مثبت است. اصول این روش بر پایه تشویق کردن کار های خوب و نادیده گرفتن کار های بد بنا شده است.

البته اینکه چطوری نسبت به کار های بد بی اهمیت باشیم و کار های خوب را چه زمانی و چگونه تشویق کنیم، مسئله ای است که باید در مورد آن بیشتر صحبت کنیم.

چگونه سگ را تربیت کنیم ؟

توجه داشته باشید که از همان لحظه ای که سگ را به خانه می آورید، باید تربیت کردن و آموزش دادن آن را شروع کنید.

تمامی سگ ها با روش آزمون و خطا، تمامی کار ها را یاد میگیرند. یعنی اینکه وقتی کاری انجام میدهند و به هدفشان میرسند یا تجربه خوبی در ذهنشان باقی میماند، انجام آن کار را ادامه میدهند و برعکس.

برای همین موضوع تک تک حرکات سگ را از روز اول باید زیر نظر داشته باشید، حرکات خوب را با دادن تشویقی، تشویق کرده و کار های ناپسند را با نادیده گرفتن و پرت کردن حواس حیوان، متوقف کنید.

با استفاده از تشویقی میتوانید سگ دوست داشتنی خود را برای آموزش دیدن آماده کنید. شما دوستداران سگ باید برای آموزش نه گفتن به سگ، میبایست از تشویقی استفاده کرده تا به سگت خود کار های ممنوعه را آموزش دهید. این کار برای توله سگ هایی که تازه به سرپرستی قبول میشوند بسیار مهم و حیاتی است. بنابراین آموزش نه گفتن به سگ یکی از آموزش هایی است که برای تربیت توله سگ لازم میباشد. زیرا که باید بفهمد که شما صاحب و رئیس او هستید و قوانین خانه چیست.

بعد از رعایت کردن این نکات حالا زمان آموزش دادن جدی به سگ شروع میشود و باید برای آن به طور قدم به قدم پیش بروید.

اولین آموزش توله سگ : تربیت توله سگ برای تنها ماندن در خانه بدون اینکه زوزه بکشد یا ناله کند.

اولین آموزشی که باید به یک توله سگ بدهید نحوه تنها ماندن در منزل است.

یکی از مهم ترین مشکلات کسانی که به تازگی سگ خریده اند ( بخصوص در شب های اول ) مشکل سر و صدا کردن، گریه کردن، زوزه کشیدن و واق واق کردن توله سگ خود میباشد به طوری که خواب و خوراک را از صاحبانشان میگیرد به طوری که در روز های اول آنها را از خریدن سگ پشیمان میکند.

خیلی از صاحبان پت فکر میکنند که این رفتار توله سگ بسیار غیر عادی است به طوری که مشکلی برای توله سگ بوجود آمده است.

همانطور که بچه نوزاد انسان برای گریه کردن خود دلیلی دارد، توله سگ ها هم برای گریه کردن، واق واق کردن و زوزه کشیدن دلیلی دارند که بسیار طبیعی و قابل پیش بینی میباشد!! ولی دلیل این رفتار چیست؟ ما باید در برابر این رفتار چه عکس العملی نشان دهیم و چگونه آن ها را آرام کنیم تا بتوانیم شب خوب بخوابیم؟

تمامی توله سگ ها به طور کاملا غریزی وقتی تنها میمانند، برای صدا کردن صاحبشان، شروع به سر و صدا کردن و زوزه کشیدن و حتی پارس کردن میکنند و اینکه چه جوابی از طرف شما دریافت میکنند روی رفتارشان در آینده تاثیر مهمی میگذارد.

به طور کلی ما باید کال های زیر را انجام دهیم:

1- به توله سگ خود اطمینان دهیم که جا و مکانی که در آن هست بسیار امنه و هیچ خطری تهدیدش نمیکند.

2- کم کم به تنها ماندن در منزل عادتش دهید.

3- باید آموزش ببیند که تنها باشد و سر و صدایی تولید نکند. ( این بخش باعث میشود حتی زمانی که شما کاملا در خانه نیستید، سگ آرام باشد و از مشکلات مهمی مانند اظطراب جدایی جلوگیری کند)

حال چگونه این سه مورد را به سگ آموزش دهیم؟؟

تا حد امکان فضای خانه را برای سگ آرام کنید به طوری که در منزل احساس آرامش داشته باشد.

سعی کنید با توله سگ خود بازی کنید و او را به چالش بکشید.

سعی کنید از غذا هایی که دوست دارد استفاده کنید.

به سگ خود محبت کنید و دائما با او صحبت کنید.

در ابتدا او را به مدت زمان کوتاهی تنها بگذارید و به مرور مدت زمان آن را افزایش دهید.

بعد از اینکه پیش سگ خود برگشتید به آن تشویقی ای که بسیار دوست دارد بدهید.

دومین آموزش در تربیت سگ : اجتماعی کردن سگ

یکی از ویژگی های بسیار مهم در سگ ها خوش اخلاق بودن و اعتماد به نفس داشتن آنهاست.

سگی که نترس باشد از مواردی مثل صدا های بلند، تنها ماندن، غریبه ها، دامپزشک، سگ های دیگر و حیوانات ترسی ندارد. به آن ها پارس نمیکند و دست به خشونت نمیزند. بلکه در برابر آنها کاملا هوشیار بوده و رفتار مناسب و عاقلانه از خود نشان میدهد. این نوع سگ ها به صاحبانشان اعتماد و اطمینان کافی دارند. سگی که براحتی بترسد خیلی زود شروع به لرزیدن، واق واق کردن، دندان نشان دادن و غر غر کردن میکند و این رفتار بیرون بردن سگ یا تنها گذاشتن در خانه را بسیار سخت میکند.

در مقابل این موضوع سگ تربیت شده خوش برخورد را در نظر بگیرید که وقتی صاحبش کسی یا حیوانی را معرفی میکند واق واق نمیکند و به دستور صاحبش به سرعت ساکت میشود.

چگونه سگم را اجتماعی کنم؟

توله سگ ها باید در سن کم به چالش کشیده شوند، به نحوه درست با صدا های بلند، موقعیت های استرس آور، غریبه ها، حیوانات دیگر و … مواجه شوند تا در سن بزرگسالی به مشکلی بر نخورند. این کار مهم ترین قسمت تعلیم سگ در سن پایین است. سگی که یاد گرفته باشد در سن پایین نسبت به سگ های دیگر، صدا های بلند، آدم های غریبه و … چگونه واکنش نشان دهد، در بزرگسالی وقتی به آنها بر میخورد، مشکلی برایشان بوجود نمی آید. این کار را اجتماعی کردن سگ مینامند.

نکته مهم: یادتان باشد که تا شش ماهگی سگ بیشتر برای اجتماعی کردن سگ وقت نگذارید و اگر سگ شما بالای شش ماه سن دارد و از مشکلات تربیتی آن رنج میبرید باید سراغ رفع آن ها بروید.

(2 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟