10 ترفند عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک !!!

عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک

چگونگی عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک یکی از مشکلاتیست که ممکن است برای اکثر صاحبان سگ در ابتدا به وجود آمده باشد ولی ممکن است خیلی ها در ابتدای خریدن سگ یک سری نکات و موارد را ندانند. بنابراین پت خونه تصمیم گرفته است تا یک مقاله در مورد عادت دادن سگ به غذای خشک برای شما دوستداران حیوانات در سایت قرار دهد. تمامی نکاتی که در ادامه خدمت شما گفته میشود را کامل مطالعه کنید و بهترین راه را برای عادت دادن سگ خود به غذای خشک در نظر بگیرید.با ما همراه باشید….

نکات اولیه

زمانی که شما تصمیم به خریدن یا قبول سرپرستی یک سگ میگیرید ابتدا باید یک سری نکات را در نظر بگیرید تا بتوانید زندگی شاد و با محبت را برای خود و سگتان داشته باشید. یکی از این نکات داشتن صبر و حوصله زیادی میباشد. توجه به این نکته بسیار مهم است که زمانی که شما یک توله سگ را وارد منزل میکنید از ابتدای ورود نیاز به آموزش های بسیاری میباشد. که یکی از این آموزش ها عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک بعد از 4 ماهگی میباشد. زیرا ممکن است توله سگ شما از اول علاقه ای به خوردن غذای خشک نداشته باشد و لب به آن نزند.

بنابراین باید راه هایی را امتحان کنید که سگ خود را به خوردن غذای خشک عادت دهید.

نکته اول : غذای مورد علاقه سگ را با غذای خشک مخلوط کنید

عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک

قطعاً پس از آموزش تعداد زیادی سگ و صاحب سگ این موضوع را خوب میدانیم که شما به احتمال زیاد این ترفند را پیاده کرده اید و ممکن است الان بگویید که سگ من مرغ یا غذایی را که دوست دارد را از ظرف غذای خشکش جدا میکند. این یعنی که شما چندین پله را یکجا باهم برداشته اید. برای تعمیم یا generalization یک سگ شما بایستی مرحله به مرحله پیش بروید. برای این کار بهتر است برای عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک مراحل زیر را انجام دهید:

۱- حجم غذای مورد علاقه سگ را به هیچ عنوان تغییر ندهید فقط مقداری از غذای خشک را آسیاب کرده و روی غذای او اضافه کنید. با این کار شما از غذای خشک به عنوان یک چاشنی غذایی استفاده کرده اید. این کار باعث میشود که سگ شما به مرور زمان به طعم آن عادت کند.

۲- بعد از گذشت یک هفته مقداری از غذای خشک را بصورت نیمه شکسته همراه با پودر آسیاب شده در غذای خانگی سگ تان خوب مخلوط کنید. این کار باعث میشود تا سگ دلبند شما به شکستن و خوردن با دندان های قوی اش عادت کند.

۳- بعد از دو الی سه هفته غذای خشک را بصورت کاملا سالم در ظرف بریزید و با غذایی که خیلی دوست دارد میکس کنید. شما عزیزان میتوانید در اوایل کار از غذاهای خشک سایز کوچک یا سوپر پرمیوم یا غذاهای شناخته ای که طعم آن را معمولاً همه سگ ها آنها را دوست دارند استفاده کنید.

نمونه خارجی یک غذای خشک سگ برند رفلکس و نمونه ی یک غذای خشک سگ ایرانی برند مفید میباشد.

از تکنیک های مامان ها استفاده کنید

فقط کافی است تا شما در زندگی خود به سبزی علاقه نداشته باشید و این موضوع را مادرتان متوجه بشود. از این پس مادر شما در هر وعده غذایی، چه صبحانه ، ناهار و چه شام در غذای شما مقداری سبزی خشک شده یا مخلوط با ماست اضافه میکند یا ممکن است هر روز قورمه سبزی و سبزی پلو درست کنند تا شما را به سبزی عادت دهند. بنابراین این تکنیک را برای سگ خود نیز استفاده کنید. کافیست آنرا به دست مادر خود بسپارید. D:

ترفند دوم : سعی کنید از آب مرغ استفاده کنید

عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک

سگ ها عاشق آب مرغ هستند چون یک غذای چرب که با مزه فوق العاده برای آن ها حساب میشود. البته این بوی آب مرغ است باعث میشود سگ، با اشتهای کامل آن را بخورد. فقط کافیست که سگ شما یکم شکمو باشد. کار تمام شد! شما میتوانید برای عادت دادن به غذای خشک، آن را داخل ظرف ریخته و آب مرغ را بر روی آن بریزید تا قشنگ خیس شود تا حیوان شما کم کم به این غذا عادت کند.

نکته بسیار مهم : توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در هنگام درست کردن آب مرغ، برای جلوگیری از بو گرفتن منزل از پیاز یا سیر استفاده نکنید. این کار باعث میشود تا ضرر آن چند برابر شود.

ترفند سوم : غذای سگ او را کمی گرم کنید

منظور پت خونه را بد برداشت نکنید. نیازی به گرم کردن غذای خشک در ماکروفر نیست. فقط کافیست تا مقداری آب مرغ ولرم یا گرم را با غذای خشک او مخلوط کنید. این کار باعث شبیه شدن به غذای خانگی میشود. به تدریج آب مرغ و گرم بودن غذا را کم کنید تا به درجه ای برسد که بصورت عادی نیز غذای خشک را میخورد.

ترفند چهارم : بوی غذای خشک را چند برابر کنید

بله! کاملاً درسته!!! برای عادت دادن سگ به غذای خشک بوی آن را چند برابر کنید!!! در بالاتر نکته های فوق العاده ای را برای اولین بار برای عادت کردن سگ به خوردن غذای خشک بیان کردیم. قطعا تا به اینجا متوجه شدید که میزان لذیذ بودن غذای سگ به بوی آن بستگی دارد و عملا طعم آن هیچ گونه تاثیری ندارد، زیرا که سگ ها حس چشایی ندارند.

برای افزایش بوی غذای خشک فقط کافیست تا درب غذای خشک سگ را بطور کامل ببندید و نگذارید درب آن در فضای آزاد باز بماند. همچنین شما میتوانید به محض خرید غذای خشک ، آن را در یک ظرف درب بسته بریزید و در محیط های کم رطوبت قرار دهید. این کار باعث میشود تا بوی غذای خشک کاملا حفظ شود.

البته برای افزایش بو میتوانید مقداری روغن ماهی مخصوص سگ نیز به غذای خشک اضافه کنید. روغن ماهی معمولاً برای انسان ها بوی زننده ای دارد ولی سگ ها عاشق آن هستند. برای امتحان میتوانید با خرید روغن ماهی های بسیار ارزان قیمت شروع کنید.

ترفند پنجم : زمانبندی برای وعده های غذایی سگ جهت عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک

عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک

وعده غذای سگ خود را یک هفته قبل از تغییر غذای تَر به غذای خشک ، در ساعت خاصی برنامه ریزی کنید. این موضوع باعث میشود تا سگ شما عادت کند همیشه راس آن ساعات انتظار غذا خوردن داشته باشد. بعضی اوقات ممکن است ببینید که سگ فقط کار هایی که به نفع خودش است را انجام میدهد که در تغییر عادت خیلی سرسخت عمل میکند یعنی مثلا ممکن است هر کاری کنید ولی او غذا نخورد.

 در این صورت، تنها راه برای جلوگیری از این مشکل، روش گرسنگی است. ظرف غذای سگ را به مدت 30 دقیقه جلوی آن قرار دهید اگر از خوردن غذا امتناع کرد ظرف را از جلوی سگ بردارید و تا زمان وعده غذایی بعدی به آن غذا ندهید تا طبق برنامه ریزی پیش بروید. سپس ظرف غذا را دوباره به مدت 30 دقیقه جلوی سگ قرار دهید و سپس بعد از این مدت ظرف را بردارید تا وعده غذایی بعدی. و اگر باز هم غذا نخورد این کار را دوباره انجام دهید. در جریان باشید که در نهایت گرسنگی پیروز می شود و سگ شما غذایش را می خورد.

ترفند ششم : از غذاهای باکیفیت و خوشمزه تر شروع کنید

در مقاله معرفی بهترین برند غذای سگ به شما انواع غذا های خوب موجود در بازار ایران را پیشنهاد داده ایم. با تهیه این غذا ها برای سگ هایتان میتوانید سلیقه غذایی او را بدست آورید. برای مثال بعضی از سگ ها نسبت به غذا های گیاهی مانند هویج و سبزیجات علاقه بیشتری نسبت به غذا خشک هایی با پایه ی گوشت و مرغ دارند. پیشنهاد پت خونه به شما این است که ابتدا از هر برندی که مد نظرتون است بسته بندی کم وزن آن را تهیه کنید و در صورت رضایتبخش بودن مقدار بسته را افزایش دهید که مقرون به صرفه تر باشد.

ترفند هفتم : ترکیب کردن غذای خشک با کنسرو های غذای سگ

عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک

معمولا بسیاری از توله سگ ها عاشق غذا های کنسروی میباشند و این موضوع هم به دلیل بوی فوق العاده و نرم بودن آن است را بکنسرو های مخصوص خودشان را بسیار دوست دارند. با مخلوط کردن غذای خشک به کنسرو ها بصورت پودر شده یا نیمه شکسته و یا بصورت کامل ، طعم آنها رو یکی کنید و جلوی سگ خود بگذارید. این طعم بیاد ماندنی به تدریج باید برای سگ شما کمتر و کمتر شود. تا به مرحله ای برسد که سگ شما به غذای خشک سگ عادت کند. در نظر داشته باشید که یکی از بهترین روش های عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک این روش میباشد.

اما چه کنسروی ؟ آیا هر کنسروی برای این کار جواب میده؟ خیر. بسیاری از کنسرو های ریکاوری ، سبکی آبکی دارند که این بدرد کار ما نمیخورد. در بسیاری از کنسرو ها مثل کنسرو های مرغ و گوشت شایر که کمی حالت سفتی دارد و میتواند بهترین گزینه برای عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک میباشد.

ترفند هشتم : ترکیب غذای خشک با شیر یا ماست

عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک

شیر مادر اولین وعده غذایی است که هر توله سگی تجربه میکند. شیر مادر غذایی سبک اما غنی برای رشد جسمی و ذهنی سگ هاست. بعد از آن شیرخشک و یا شیر بدون لاکتوز بهترین گزینه برای آنها خواهد بود. شیر را بصورت معمول و عادی هفته ای یک یا دو بار به آنها بدهید. این کار بخصوص در فصل تابستان باعث میشود تا بدن سگ ها دچار کم آبی نشود.

در مراحل اولیه که میخواهید کم کم غذای خشک را شروع کنید و یا تغییر عادت غذایی سگ ها از غذای خانگی به غذای خشک کافیست تا کمی از پودر غذای خشک را در شیر ترکیب کنید. به مرور زمان سایز آنرا افزایش دهید. تا به مرحله ای برسید که شبیه به کورن فلکس شود. این میتواند یک وعده کامل برای سگ شما باشد و نیازی به گذاشتن غذای جداگانه نخواهد بود.

برای این موضوع توجه داشته باشید بسیاری از سگ ها علاقه مند به ماست یا شیر نیستند. این به سبک زندگی سگ شما بر میگردد و کافیست شناخت خوبی از پت خود داشته باشید.

ترفند نهم : غذای خشک به عنوان تشویقی

عادت دادن سگ به غذای خشک

شما صاحبان سگ باید که سگ خود را پرواکتیو کنند. پرواکتیو شدن سگ یعنی چی؟ 

یعنی دادن خوراکی مورد علاقه سگ به دلیل انجام امور دستوری توسط صاحب خود. این کار چند تا مزیت دارد که یکی از آن خوشمزه نشان دادن غذای خشک است. زمانیکه شما یک سگ پرواکتیو دارید ، او بخوبی میداند که غذا فقط و فقط در زمان تمرین دستور به او داده میشود. این غذا هم نقش خوراکی اصلی و هم نقش غذای تشویقی برای او ایفا میکند. همچنین او تمرین هایی با محدودیت های زمانی ۵ الی ۱۵ دقیقه دارد پس اگر این غذا خوشمزه را از دست بدهد باشد باید تا زمان تمرین بعدی صبر کند .

این یک تکنیک خیلی حرفه ای برای عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک میباشد. سگ های آنها بخوبی با غذای خشک سازگار میشوند. غذا خشک و توپ بند دار تمام دنیای این دوستان باوفا خواهد بود. در این مواقع سگ ، غذای خشک را یک جایزه تلقی میکند.

ترفند دهم : از افزایش دهنده های اشتهایی استفاده کنید

پت خونه این مورد را نمیتواند پیشنهاد دهد چون این موضوع کاملا مربوط به مشاور تغذیه یا دامپزشک میشود. اما برای سگ هایی که غذای خشک را به دلیل کمبود اشتها نمیخورند دامپزشک معمولا از شربت های اشها آور استفاده میکند. دوز و میزان مصرف این نوع مواد اشتها آور کاملاً مخصوص سگ هاست. پس بدون دستور دامپزشک به هیچ عنوان از آنها استفاده نکنید.

  • یک نکته اشتها آور طبیعی

در طبیعت، سگ ها با پیاده روی، دویدن و افزایش فعالیت برای شکار کردن گرسنه میشوند. پس قطعا چه چیزی بهتر از اینکه با بازی کردن و ورزش کردن آن ها را خسته و گرسنه کنیم. این کار باعث میشود علاوه بر اینکه غذای بیشتری از شما طلب میکنند رشد جسمی ذهنی خیلی خوبی هم داشته باشند.

نتیجه گیری را حتما مطالعه کنید

بصورت کلی سگ ها موجوداتی هستند که بر اساس عادت های خود عمل میکنند. هنگامی که آنها به یک چیز عادت میکنند – چه یک غذای خاص باشد یا یک شخص – رفع آن عادت بسیار دشوار خواهد بود. آنها بصورت ذاتی از غذای های آبدار، گرم و خوش بو استقبال زیادی خواهند کرد. و الان که ما میخواهیم یک توله سگ را به غذای خشک علاقه مند کنیم باید از ترفند هایی که خدمتتون گفتیم بطور درست استفاده کنیم. گاهی مجبور هستیم تا همه این موارد را برای مدت های طولانی برای مثال 2 هفته الی 4 هفته تمرین کنیم تا نتیجه رضایت بخش آن را ببینیم.

از شما ممنونیم که مقاله (( 10 ترفند عادت دادن سگ به خوردن غذای خشک )) را مطالعه کردید. امیدواریم توانسته باشیم مشکل شما دوست داران پت را برطرف کرده باشیم.

(6 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟