تربیت سگ با بازی کردن + نکات بسیار مهم

تربیت سگ با بازی کردن

تربیت سگ با بازی کردن یکی از بهترین و ساده ترین راه ها جهت آموزش به این حیوانات بسیار دوست داشتنی میباشد. بازی با سگ نه تنها جنبه سرگرمی برای این موجودات دوست داشتنی دارند بلکه یکی از راه‌های آموزش و تربیت سگ به شمار می‌رود. اگر سگ خانگی دارید حتما باید روش صحیح بازی کردن با این حیوان را یاد بگیرید و بهتر است که بازی‌هایی که در رشد و آموزش سگ تاثیر گذار هستند را بهتر بشناسید. در این مقاله سعی داریم روش‌های اصولی و صحیح بازی با سگ را به شما بیاموزیم، با پت خونه همراه باشید.

جـــای شما در این لیست خالــیست؟!

جــهت رزرو تــبلیغات مــی‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

چرا باید با سگ خود بازی کنید؟

یکی از لذت های داشتن سگ بازی کردن با آن است و میتواند ساعت ها شما و سگتان را سرگرم کند. ولی در کنار این خوش گذرانی ها، بازی با سگ مزایای بسیار زیادی دارد. ارتباط برقرار کردن شما در حین بازی یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند در زمان بازی با سگ خود ارتباط عاطفی بیشتری برقرار کنید و پیوند عاطفی بین شما عمیق تر و صمیمی تر شود. البته نا گفته نماند که تاثیر بسیار زیادی در روحیه شما خواهد داشت.

انواع مزیت های بازی با سگ

در ادامه ما تمامی مزیت های بازی با سگ و شیوه درست آن را به شما عزیزان و دوست داران سگ عنوان میکنیم تا بتوانید بیشترین لذت را از زندگی کردن با این حیوانات وفادار ببرید.

آموزش و تربیت سگ با بازی کردن

تربیت سگ با بازی کردن + نکات بسیار مهم

بازی با سگ به این حیوان کمک می‌کند که ترفندهای بسیاری را در حین بازی بیاموزد. این بازی‌ها به کنترل و آموزش سگ کمک می‌کند. این که او در حین بازی بتواند اسباب بازی‌ها را در دست خود گرفته و یا با دهانش جابه جا کند نشان می‌دهد که یاد گرفته از دست و دهان خود به درستی استفاده کند.

معمولا سگ هایی که با دست و یا دهان خود اسباب بازی‌های مختلف را جابه جا می‌کنند و با آن‌ها بازی می‌کنند، سگ‌های کم خطر تر و یا بی خطر هستند.

تربیت سگ با بازی کردن جهت کاهش هیجانات سگ!!

کنترل هیجان و مهار کردن ضربه‌های دست و یا پا در سگ‌ها کار سختی است. سگ‌ها به طور معمول پارس می‌کنند. سگ هایی که یاد بگیرند چگونه بازی کنند به راحتی می‌توانند پارس کردن و سرو صدا کردن را را کنترل کنند. که خود این موضوع خیلی از مشکلات صاحبان سگ را حل میکند.

معمولا این سگ‌ها مودب تر هستند و هنگامی که بازی می‌کنند هیجان زده می‌شوند و کمتر با دست و یا پای خود به اطرافیانشان ضربه وارد می‌کنند. شما به راحتی می‌توانید به سگ خود هنگام بازی یاد دهید که چگونه کمتر به اطرافیانش ضربه بزند.

مهارت آموزی حین بازی

یکی از نکات مثبتی که بازی با سگ به همراه دارد آموختن یک یا چند مهارت است. معمولا سگ‌ها در حین بازی کارهایی را یاد می‌گیرند که تا حالا انجام نداده اند. در صورتی که بازی همراه با پاداش باشد به راحتی می‌توانند یک مهارت را یاد بگیرند و هر زمان که بازی هم انجام نمی‌شود آن مهارت آموخته شده را اجرا کنند. بیشتر بازی‌های رقابتی به ویژه ورزش‌های رقابتی، مهارت‌های جدیدی به سگ می‌آموزند که در تربیت آن‌ها بسیار موثر خواهند بود.

البته برای آموزش و تربیت کامل سگ میتوانید به صورت اختصاصی از مقاله تربیت سگ در پت خونه استفاده کنید و تمامی نکات را یاد بگیرید.

انواع بازی با سگ

تربیت سگ با بازی کردن + نکات بسیار مهم

بازی هایی که با سگ می‌توان انجام داد به چند دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام شامل چند نوع بازی می‌شوند. به طور کلی بازی‌های سگ شامل این دسته بندی هستند:

  • بازی‌های ورزشی
  • بازی‌های آموزشی
  • بازی‌های دستوری
  • بازی‌های کلاسیک

برای تربیت سگ با بازی کردن معمولا حضور یک مربی یا شخص حرفه‌ای پیشنهاد میشود که به کنترل و آموزش سگ کمک کند. در این رده بازی‌ها مهارت‌های منحصر به فردی به سگ آموزش داده می‌شود. شاید سگ شما یک یا دو بازی را بیشتر دوست نداشته باشد بنابراین این وظیفه صاحب سگ میباشد که این بازی هارا شناخته و با او بازی کند.

بازی‌های آموزشی بر خلاف اسمشان معمولا ساده هستند و پیچیدگی خاصی در آن‌ها وجود ندارد. بازی‌های آموزشی را در هر مکانی می‌توانیم به راحتی انجام دهیم و نیاز به تجهیزات و وسایل خاصی برای انجام آن ندارید. به چند مورد بازی آموزشی برای سگ اشاره می‌کنیم.

آموزش صبر با بازی کردن

مقداری غذای سگ را در داخل یکی از دستان بسته خود پنهان کنید و به سمت سگ بروید. سگ در این بازی سعی می‌کند غذا را به هر طریقی از شما بگیرد. ممکن است کمی ناله کند، به دستان شما ضربه‌های کوچک بزند و یا این که  به داخل آغوشتان شیرجه بزند. ولی در نهایت تلاش می‌کند که غذا را از بین دستان شما بگیرد.

شما در این بازی با سگ می‌بایست پس از تلاش‌های زیاد حیوان، یک ثانیه صبر کنید سپس غذا را با دست دیگر به سمت دهانش بگذارید. این بازی را سخت تر کنید، زمان یک ثانیه را هم افزایش دهید تا به آن جایی که سگ را مجبور کنید بنشیند و شما برایش غذا ببرید. این بازی به سگ آموزش میدهد که برای دریافت غذا و یا هر چیز هیجان انگیز دیگر صبور باشد. میبینید!!! تربیت سگ با بازی کردن میتواند خیلی تاثیر گذار باشد.

نگاه معنا دار

بسیاری از سگ‌ها را دیده اید که با نگاه صاحبان خود کاری را انجام می‌دهند. شما می‌توانید به سگ خود بیاموزید که با نگاه کردن شما به جستجوی اشیا برود و برای این کار پاداش و تشویقی بگیرد. زمانی که با سگ خود پیاده روی می‌کنید به یک شی مثلا یک دوچرخه خیره شوید و کلمه‌ای که به عنوان دستور قرار است اجرا شود مثلا ” برو ” را بلند بگویید.

سگ به سمت وسیله‌ای که شما به آن خیره شده اید می‌دود و آن را می‌گیرد. اگر دفعات نخست این بازی به درستی اجرا نشد نگران نباشید. احتمالا یا به وسیله مورد نظر خیلی نزدیک هستید و یا رفتارتان درست نبوده است.

پس از چند مرتبه تکرار واکنش سگ به شی مورد توجه شما جلب خواهد شد. این بازی کمک می‌کند سگ در حین پیاده روی کمتر پارس کند و توجه بیشتری به صاحب خود داشته باشد. این موضوع نیز یکی از روش های تربیت سگ با بازی کردن میباشد که هر دوی شما را کاملا سرگرم میکند.

بازی‌های دستوری

بازی با سگ

بیشتر سگ‌های خانگی علاقمند هستند که از یک شخص پیروی کنند. سگ‌ها بسته به نژادی که دارند قدرت فرمان پذیری متغیری خواهند داشت. صاحبان می‌توانند در حین دستور دادن به سگ خود بسیاری از امور روزانه آن‌ها را هم اصلاح کنند و آموزش آن‌ها را تکمیل کنند.

بازی‌های دستوری در هر زمان قابل اجرا می‌باشد فقط باید در نظر داشته باشید که صاحبان سگ باید از صبر زیادی برخوردار باشند. مدت زمانی که برای تربیت سگ با بازی کردن از روش دستوری صرف می‌شود معمولا دوره‌ای است و پس از گذراندن دوره آن‌ها به طور عادی سگ‌ها از یک دستور اطاعت خواهند کرد.

دستور بنشین

دستورات بسیاری هست که می‌توان برای بازی با سگ به کار برد. بنشین، بمان، دراز بکش، دست بده و … از جمله دستوراتی هستند که همگی به یک روش اجرا می‌شوند. یکی از پر کاربرد ترین دستورات که در زمینه تربیت سگ نیز موثر است دستور ” بنشین” است.

زمانی که سگ یاد گرفت که با دستور بنشین صاحب خود سر جایش بنشیند می‌توان دستور بعدی را با او تمرین کرد. برای انجام دستور بنشین نیاز به دوره زمانی ۱۵ روزه دارد. شاید در ابتدا کمی مشکل بیاید ولی کافی است که چند روز امتحان کنید تا نتیجه را مشاهده کنید. در بین روز یا حتی بین تمامی کارها از سگ خود بخواهید که در محل خود بنشیند. بنابراین اگر بتوانید برای تربیت سگ با بازی کردن، دستور (( بشین )) را به سگ خود آموزش دهید حتما از آن قافل نشوید.

این کار را با اشاره دست نیز همراه کنید تا در حافظه سگ بماند. در روز‌های اول این بازی سگ به راحتی از شما تبعیت نخواهد کرد ولی پس از مدتی با اشاره دست و یا کلام شما به راحتی در محلی که اشاره می‌کنید خواهد نشست.

بازی های کلاسیک

یک سری بازی با سگ وجود دارد که در رده بازی‌های کلاسیک به شمار می‌آیند. این بازی‌ها معمولا قدیمی هستند ولی بیشتر جنبه بازی و سرگرمی برای سگ را دارد. از جمله این بازی‌ها می‌توان به پرتاب توپ و آوردن آن، اسباب بازی به سر قلاب ماهیگیری و . . . اشاره کرد.

پرتاب توپ و آوردن آن

یکی از بازی‌های کلاسیک که برای سگ‌ها نیز بسیار سرگرم کننده و جالب است بازی پرتاب توپ و آوردن آن است. معمولا این بازی قدیمی به این صورت انجام می‌شود که یک توپ در یک فضای بسیار وسیع به دور دست پرت شده و سگ برای آوردن آن می‌دود و در نهایت آن را به صاحب خود برمی‌گرداند.

تربیت سگ با بازی کردن از طریق دستور دنبال کردن یک شیء

این بازی نیز یکی دیگر از بازی‌های قدیمی و جذاب برای سگ ها میباشد که معمولا برای افرادی که مکان و فضای باز و بزرگی برای بازی با سگ خود ندارند کاربرد دارد. به وسیله‌ای مانند چوب شبیه چوب ماهیگیری یک اسباب بازی مورد علاقه سگ را می‌بندیم و آن را بالاتر از سر سگ حرکت می‌دهیم. سگ برای گرفتن اسباب بازی جست و خیز می‌کند و تلاش می‌کند که اسباب بازی را با دست و یا دهان خود بگیرد. شما اسباب بازی را هدایت می‌کنید و این به آن معنا است که پس از مدتی می‌توانید اسباب بازی را در دسترس سگ قرار دهید و حتما او را تشویق کنید.

بازی‌های ورزشی

بازی‌های ورزشی علاوه بر این که بسیار سرگرم کننده و جالب هستند، برای سلامتی فیزیکی سگ نیز بسیار موثر می‌باشند. بیشتر نژاد‌های سگ ورزش کردن را دوست دارند و از سایر بازی‌های ورزشی استقبال می‌کنند.

بازی‌های ورزشی سگ اگر به صورت رقابتی انجام گیرد بیشتر مفید خواهد بود. جنب و جوش سگ هنگام پیاده روی‌های روزانه و یا این که یک اسباب بازی را هنگام پیاده روی از دسترس سگ پنهان کنید و اجازه دهید که با جست و خیز آن را پیدا کند. همه این فعالیت‌های فیزیکی به سلامت جسمی سگ کمک زیادی می‌کند.

برای تربیت سگ با بازی کردن چه بازی های دیگری وجود دارند؟

بازی با سگ

یک قطعه اسباب بازی که جنس انعطاف پذیر و نرم داشته باشد برای سگ خود تهیه کنید. طناب و یا بند تقریبا بلندی به آن ببندید و اجازه دهید که سگ شما آن را گاز بگیرد و شما آن را آرام آرام از دهانش دور کنید. کنترل کردن این وسیله به دست شما سبب می‌شود که سگ فرمان پذیری بالایی پیدا کند و فک و دهانش مهار شود.

حلقه پلاستیکی، طناب نرم و یا هر اسباب بازی دیگر تهیه کنید. یک سر آن را با دست خود محکم بگیرید و یک سر دیگر را سگ با دهانش می‌گیرد. سعی کنید با کشیدن آن به سگ متوجه کنید که کشمکش زیادی بر سر آن دارید. شاید نسبت به نژاد سگ شما موفق شوید که اسباب بازی را به چنگ آورید ولی سعی کنید شما بازنده این بازی باشید.

بهترین های اسباب بازی سگ را میتوانید در سایت پت خونه مشاهده کنید.


اجازه دهید بعد از کمی تلاش سگ موفق به گرفتن اسباب بازی شود. این بازی یک روش بسیار سرگرم کننده و جالب برای سگ است. شما به سگتان نزدیک تر شده و او را به یک چالش دعوت می‌کنید. شما میتوانید برای تربیت سگ با بازی کردن از این طریق کم کردن پرخاش گری سگ خود را تضمین کنید.

بشقاب پرنده یا در واقع Frisbee یک وسیله بازی بسیار مناسب برای سگ است. این بازی به سگ کمک می‌کند تا فعالیت بدنی خوبی داشته باشد و مسافت‌های طولانی را به راحتی برود و برگردد. این بازی علاوه بر این که یک ورزش مناسب است آموزش‌های رفتاری بسیاری برای سگ دارد و معمولا بیشتر نژاد‌های سگ بازی با Frisbee را بسیار دوست دارند. از یک Frisbee بسیار نرم و لطیف که انعطاف پذیر است شروع کنید.

آن را پرتاب کنید و اجازه دهید که سگ برای گرفتنش بپرد. در ابتدا مسافت‌های کوتاه را انتخاب کنید و Frisbee را در سطح پایین پرتاب کرده و بعد از مدتی که هیجان سگ را مشاهده کردید می‌توانید مسافت را زیاد کنید و اجازه دهید سگ بدود.

بازی با سگ با بشقاب پرنده

اسباب بازی‌های مختلف را داخل ظرف غذا پنهان کنید و اجازه دهید زمانی که سگ کاملا سیر است به سراغ اسباب بازی برود. پیدا کردن یک اسباب بازی میان خوراکی‌های خشک برای سگ لذت بخش است. و میتواند روش خیلی خوبی برای تربیت سگ با بازی کردن باشد.

اسباب بازی حباب ساز برای سگ خود تهیه کنید. یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای سگ بازی حباب است. این اسباب بازی قیمت چندانی ندارد و معمولا زمان زیادی سگ را سرگرم می‌کند. می‌توانید از یک حباب ساز ساده بچه گانه شروع کنید. حباب درست کنید و از سگ بخواهید که آن‌ها را بگیرد. بی شک زمان زیادی را سگ با این حباب‌ها بازی می‌کند و از آن لذت خواهد برد.

بازی‌های آبی انجام دهید. از جمله بهترین و مفرح ترین بازی‌های سگ بازی آبی است. در استخر و یا دریا می‌توانید این کار را انجام دهید. به خصوص آن دسته از نژاد سگ‌ها که علاقه زیادی به آب و شنا دارند از این دسته بازی‌ها بسیار لذت می‌برند. می‌توانید در حین بازی در آب یک اسباب بازی مانند توپ را به سگ بدهید تا در آب با آن بازی کند. اگر سگ شما شناگر خوبی نیست می‌توانید از استخر‌های پلاستیکی استفاده کنید. اسباب بازی یا توپ را به داخل استخر انداخته از سگ بخواهید آن را بیاورد. بسیاری از سگ‌ها آب بازی با شلنگ آب را هم خیلی دوست دارند.

جعبه حفاری تهیه کنید. یک روش بازی با سگ استفاده از شیوه حفاری است. همان طور که می‌دانید بیشتر سگ‌ها به خصوص برخی از نژاد‌ها علاقه زیادی به حفاری کردن و یا پنهان کردن یک شی در خاک یا گوشه‌ای دنج را دارند. می‌توانید یک جعبه مقوایی را برای این کار در نظر بگیرید و در گوشه‌های از خانه یا حیاط قرار دهید تا سگ هر آن چه را که دوست دارد در آن پنهان کند. این بازی برای سگ بسیار سرگرم کننده است.

از حس بویایی قوی سگ برای بازی کردن با او استفاده کنید. می‌توانید یک خوراکی خوشمزه که سگ به آن بسیار علاقمند است را در گوشه‌ای از خانه پنهان کنید و اجازه دهید که سگ با بو کشیدن آن را پیدا کند. نیازی نیست وسیله یا خوراکی را به سختی پنهان کنید می‌توانید یک پتو یا بالشت روی آن قرار دهید و یا این که پشت یک میز یا مبل آن را پنهان کنید. به طور کلی سگ‌ها از جستجو کردن لذت می‌برند به خصوص وقتی که اینکار را با حس بویایی خود انجام میدهند.

مسیر با مانع برای سگ آماده کنید. مسیری که هر روز سگ طی می‌کند تا به محل خواب یا غذا خوردنش برسد را با موانع ساده پر کنید. مثلا یک راه رو ساده در خانه را با وسایلی مانند جعبه، بالشت و یا گلدان پیچیده کنید و اجازه دهید سگ با عبور از موانع به محل مورد نظرش برسد.

(2 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟