دلایل گاز گرفتن سگ های خانگی + راه های جلوگیری

دلیل گاز گرفتن سگ ها

گاز گرفتن سگ های خانگی یکی از بحث هایی است که ممکن است طبیعی و یا غیر طبیعی باشد. که باید صاحبان آنها همه اطلاعات مربوط به گاز گرفتن سگ خود را بدانند. هر کسی که دارای سگ خانگی باشد، دوست دارد که با او وقت بگذراند، بنابراین وقتی بهترین دوستشان، آنها را گاز میگیرد، قطعا می تواند بسیار نگران کننده باشد. حقیقتاً گاز گرفتن سگ در ایران بسیار رایج است و سالانه بیش از هفت هزار گاز گرفتگی توسط سگ صورت میگیرد که به نسبت آمار بسیار بالایی میباشد.

بنابراین اگر شما صاحب یک یا چند سگ خانگی یا نگهبان هستید باید در جریان دلیل گاز گرفتن سگ خود باشید تا بتوانید از خطرات احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

دلیل اصلی گاز گرفتن سگ های خانگی و نگهبان چیست ؟

همه سگ ها قادر به گاز گرفتن هستند، بنابراین جای تعجب نیست که این گاز گرفتن سگ ها یک ویژگی رایج است. ولی دقیقا چه چیزی باعث می شود سگتان بخواهد شما را گاز بگیرد؟ آیا چیز خاصی وجود دارد که سگ شما را تحریک می کند؟ دلیل گاز گرفتن سگ بسیار مهم است که بدانید دقیقاً چه چیزی سگ شما را برای انجام این رفتار خاص ترغیب می کند، چون بعضی اوقات می تواند به یک مشکل واقعی تبدیل شود.

در ادامه ما دلایل مختلف گاز گرفتن سگ ها را برای شما بیان میکنیم تا بتوانید سریع ترین و بهترین راه را برای از بین بردن این رفتار انتخاب کنید. با ما همراه باشید.

جـــای شما در این لیست خالــیست؟!

جــهت رزرو تــبلیغات مــی‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

دلیل اول : گاز گرفتن سگ در دوران تولگی

دلایل گاز گرفتن سگ ها در تولگی

گاز گرفتن در توله سگ ها یک امر بسیار طبیعی میباشد. زیرا که به دلیل درآمدن دندان های آن ها، خارش لثه بسیار زیادی دارند و باید این خارش را با گاز گرفتن اشیاء و یا حتی صاحب خود بر طرف کنند. در تمامی پستانداران این موضوع صدق میکند و هیچ جای نگرانی نیست. بهترین کاری که میتوانید برای برطرف کردن خارش لثه توله سگ خود انجام دهید تهیه اسباب بازی های دندانی برای سگ میباشد. شما میتوانید تمامی دندانی های مخصوص سگ را در فروشگاه آنلاین پت خونه در بخش اسباب بازی سگ تهیه کنید و از آن استفاده کنید تا گاز گرفتن سگ شما به حداقل برسد.

پس در نظر داشته باشید که در توله سگ ها گاز گرفتن بسیار طبیعی است. در ادامه دلایل مختلف گاز گرفتن سگ های بالغ را توضیح خواهیم داد.

تغییر رفتار

یکی از دلایلی که سگ شما دچار عادت گاز گرفتگی و یا پرخاشگری میشود این است که بدنبال راهی است که بتواند به صاحب خود تسلط داشته باشد و او را کنترل کند. این امر نیز کاملا در بین سگ ها طبیعی بوده و به آن آلفا شدن میگویند. این گاز گرفتن های سگ در بین سگ های خانگی نیز دیده میشود. ( البته یک مقدار عجیب به نظر میرسد ولی حتی سگ های نژاد کوچک نیز به دلیل غریزه ای که دارند ممکن است این ویژگی رو داشته باشند )

از دیگر دلایل گاز گرفتن سگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

  • یکی دیگر از دلایل گاز گرفتن این است که سگ ها به دلیل این که نمیتوانند صحبت کنند و منظور خود را برسانند اقدام به پارس کردن و حتی گاز گرفتن میکنند. شما باید منظور سگ خود را متوجه بشید تا دست از گاز گرفتن بردارد. البته این آیتم به ندرت پیش می آید.
  • اگر میخواهید یک رفتار جدیدی را به سگ آموزش بدهید یا او را به سمت یک دستور جدید سوق دهید، گاهی اوقات ممکن است غرغر کنند یا گاز بگیرند و به شما بگویند که راضی نیستند.
  • بعضی اوقات سگ ها خود را آلفا میبینند یعنی خود راه رهبر خانه میدانند و وقتی به او می گویید چه کاری باید انجام دهد، او واقعاً گیج می شود زیرا این برخلاف آنچه او تصور می کند میباشد. این نوع رفتار در سگ‌های نر عقیم‌ نشده و همچنین نژادهای اصیل خاص بیشتر وجود دارد. در دوره تولگی، سگ خود را آموزش دهید تا مطمئن شوید که این امر در خانه شما اتفاق نمیافتد.
  • سگ شما ممکن است سعی کند از چیزی با ارزش، از نظر خودش، محافظت کند. آن چیز با ارزش می تواند هر چیزی باشد، اما اغلب تمایل دارد از اسباب بازی ها، خوراکی ها یا حتی یکی از اعضای خانواده شما محافظت کنند. گاهی اوقات سگ شما حتی می تواند از یکی از اعضای خانواده در برابر دیگری محافظت کند و او را گاز بگیرد که این رفتار، یک رفتار پرخاشگرانه میباشد.این نیز اغلب در سگ‌ های عقیم نشده دیده می‌شود و با آموزش های اولیه می‌توان آن را از بین برد.
  • سگ ها معمولا زمانی که احساس خطر یا ترس بکنند به گاز گرفتن رو می آورند. آنها به طور مشخص هنگام مواجهه با انسان‌ها یا حیوانات جدید درگیر گاز گرفتن می‌شوند. اگر سگ خود را به تنهایی در یک آپارتمان یا خانه ساکت بزرگ کرده اید، ممکن است به افراد یا حیوانات جدید عادت نداشته باشد و به محض ورود به خانه شروع به سر و صدا کردن و حتی گاز گرفتن آن ها بکند. متأسفانه، نمیتوان گفت که چه نوع نژاد سگی این رفتار را دارد و کدام نژاد ندارد. البته تحقیقات نشان میدهد که رفتار گاز گرفتن در سگ های نژاد کوچک و متوسط بیشتر دیده میشود.

وجود درد دلیل گاز گرفتن سگ ها

دلیل گاز گرفتن سگ بخاطر درد


درد می تواند سگ شما را نیز وادار به گاز گرفتن کند. رفتار های گاز گرفتن تقریبا همیشه نشان دهنده عوامل استرس زا هستند که روی سگ شما تأثیر می گذارد. بنابراین باید تا جایی که میتوانید از این عوامل دوری کنید و یا آن ها را با آموزش برای سگ خود عادی کنید. گاز گرفتن بخاطر وجود درد در همه نژادها بسیار رایج است. اگر سگ شما مجروح شده باشد و شما در حال مراقبت از او و یا پانسمان زخم های او هستید، گاز گرفتن آنها بسیار رایج است. باز هم، سگ شما راه های محدودی برای ابراز وجود دارد و از همه چیزهایی که در دسترس دارد برای رساندن نظر خود استفاده می کند.

نکته بسیار مهم : هیچ گاه تنبیه فیزیکی انجام ندهید زیرا برخی صاحبان سگ بخاطر عدم کنترل و عدم حوصله به تنبیه فیزیکی این حیوانات دوست داشتنی رو می آورند و این را نمیدانند که در این شرایط ممکن است به جای کم شدن رفتار های بد سگشان، باعث افزایش این رفتار ها بشوند.

اگر سگ شما با حیوان دیگری دعوا کرده است، گاز گرفتن تا یک مدت توسط سگ شما ممکن است تکرار شود. سگ در صورت لزوم از خود دفاع می کند و گاز گرفتن یک رفتار طبیعی است. اگر می بینید که سگ دوست داشتنیتان وارد نوعی درگیری شده است، لطفاً مراقب باشید هنگام تلاش برای کمک به سگ خود گاز گرفته نشوید.

راهکارها و ملاحظات دیگر

دلایل گاز گرفتن سگ ها


سگ ها نیز گاهی از سر بیحالی یا بی حوصلگی گاز می گیرند. درست مانند انسان ها ، سگ‌ها می‌توانند در موقعیت‌های مختلف صبر خود را از دست داده و هجوم بیاورند. این موضوع معمولاً زمانی اتفاق می افتد که سگ شما دائماً توسط یک کودک یا هر چیزی اذیت میشوند. بچه های خردسال یاد نگرفته اند که چگونه به درستی با حیوانات اهلی نزدیک شوند و با آنها برخورد کنند و ممکن است از مرزهای فیزیکی عبور کنند که باعث می شود سگ شما راحت نباشد.

ساده ترین راه برای یادگیری اجتناب از گاز گرفتن، آموزش صحیح است. همه مشکلات با آموزش بر طرف میشوند. برخی از صاحبان سگ برای تغییر در رفتار آن ها از رفتار های نامناسب و مضر استفاده میکنند مانند قلاده های الکتریکی و پوزه بند و … . این ابزار ها باعث آزار و اذیت سگ میشوند و همچنین باعث ایجاد یک سری رفتار های غلط دیگر میشوند که بر طرف کردن آن ها بسیار دشوار میباشد. بنابراین رفتار های خود با سگ ها را جدی بگیرید

سگ شما به عنوان دوست و یک همراه فوق‌العاده در کنار شما میباشد و نیاز به محبت و توجه و درک دارند. اینجاست که آموزش بسیار مهم میشود.

نتیجه

اگر توله سگ شما گاز گرفتن را دوست دارد کاملا طبیعی است و دلیل آن هم خارش لثه اوست. بنابراین اصلا جای نگرانی نیست و شما با خریدن اسباب بازی سگ میتوانید تا حد زیادی این مشکل را بر طرف کنید.

حتما رفتار سگ خود را زیر نظر بگیرید تا در صورت تغییر رفتار سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

(4 امتیاز) 🔥
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟